Genç Arkadaş Topluluğundan “Doğu Türkistan’da Çin İşkencesi” Oyunu

Mart 5, 2020 0 Yorum Kültür , Türkistan , Türkiye 481 Görüntülenme
Genç Arkadaş Topluluğundan “Doğu Türkistan’da Çin İşkencesi” Oyunu

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde “Doğu Türkistan’da Çin İşkencesi” adlı tiyatro oyunu Genç Arkadaş Topluluğu tarafından düzenlendi.

Üniversiteli öğrencilerden oluşan Genç Arkadaş  Topluluğu “Doğu Türkistan’da Çin İşkencesi” adlı oyun ile sahneye çıktı. Doğu Türkistan’da yaşanan durumu oyun üzerinden aktaran oyuncular seyircilerin beğenisini toplamayı başardı.

Oyunun ardından söz alan Doğu Türkistan Milli Meclisi başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan’daki Uygurlara yapılanları anlattı.

“Doğu Türkistan 70 yıldır zulüm altında”

Tümtürk konuşması sırasında şunları kaydetti: “Yıllardır Çin zulmü altında olan, asimile edilmeye çalışılan kardeşimiz Doğu Türkistan anlatıldı. 70 yıldır zulüm altında olan Doğu Türkistan komünist rejim altında ezilmektedir”.

Doğu Türkistan’ın özellikleri ve öneminden bahseden Tümtürk sözlerine şöyle devam etti: Doğu Türkistan büyük bir Müslüman nüfusa ve büyük yüz ölçümüne sahip Türk yurdudur. Eğer biz Doğu Türkistan’ı hafızamızdan tarihimizden silersek tarihin içinin boşaltıldığını görürüz. Doğu Türkistan’daki zulmü Tibetli rahipler kendilerini yakarak protesto etmektedir”.

“Doğu Türkistanlılar haberleşmeden yoksun bırakılıyor”

Doğu Türkistan’da meydana gelen olayları dile getiren Tümtürk şu ifadeleri kullandı:

“Kamplarda söylenene göre bir buçuk milyon işkence görmektedir ancak esas sayı çok daha fazladır. Bir-çok Türk evladı anne babası kampta esir olduğu için yetimhanelere alınıp asimile edilmektedir. Bulunduğumuz iletişim çağında Doğu Türkistanlılar haberleşmeden yoksun bırakılmaktadır. Bu zulüm karşısında dünya üç maymunu oynamaktadır. Bazı dönemlerde Türk dünyasının da buna sessiz kalması acı bir durumdur.

Doğu Türkistan en zengin yeraltı ve yer üstü  kaynaklarına sahiptir. Doğu Türkistan’ın stratejik konumu ve İpek Yolu projesi için Çin Doğu Türkistan’ı bırakmamaktadır.

Doğu Türkistan kaynaklarının zenginliği kadar insan açısından da zenginliğe sahiptir. Doğu Türkistan ile Türkiye arasında derin bir bağ vardır”.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!