Genç bilimciler TÜBAV’da bir araya geldi

Mart 11, 2019 0 Yorum Uncategorized 725 Görüntülenme
Genç bilimciler TÜBAV’da bir araya geldi

Türk Bilim Araştırma Vakfı’nda (TÜBAV) Uluslararası Genç Bilimci Sunumlarının üçüncüsü gerçekleşti. Türkiye-Azerbaycan-Kırgızistan başlığı altında yapılan etkinlikte iki genç bilimci çalışmalarını sundu.

Türkiye’de uluslararası öğrenciler

Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Bilimleri anabilim dalı doktora mezunu, Azerbaycanlı genç bilimci Könül Abaslı, “Türkiye Yükseköğretiminde Uluslararası Hareketlilik” konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Könül Abaslı, çalışmasında Türkiye’de eğitim alan toplam öğrenci nüfusunda uluslararası öğrencilerin oranı, son yıllardaki uluslararası öğrencilerin sayısındaki artış gibi bilgilerin yanı sıra  üniversitelerde çalışan yabancı akademisyenler hakkında verilere de yer verdi. Ayrıca, Türkiye Bursları programının uluslararası hareketlilikteki yeri ve önemine değinen Abaslı, “2019 yılında Türkiye Bursları programı, dünyanın 167 ülkesinden 145 bin 700 başvuru almış. 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren söz konusu program, bu yıl rekor başvuru sayısına ulaştı” dedi.

Türkiye’de Kırgızistanlı göçmen kadınlar

Uluslararası Genç Bilimci Sunumlarının üçüncüsünde bir diğer sunumu Kırgızistanlı Aziza Ergeşkızı yaptı. Ankara Üniversitesi, Din Sosyolojisi anabilim dalında doktora eğitimine devam eden Aziza Ergeşkızı, “Kırgızistan’dan gelen Türkiye iş gücündeki kadınların sosyo-psikolojik durumu” başlığı altındaki çalışmasını sundu. Göç sorununu tetikleyen önemli unsurlardan birinin ailedeki boşanma olayları olduğunu belirten Ergeşkızı, “Kırgızistanlı göçmenlerin göç ettiği ülke sıralamasına baktığımızda Türkiye 3. sırada yer almaktadır. 1. sırada Rusya, 2. sırada ise Kazakistan geliyor. Bugünkü sunumum, Türkiye’ye göç eden Kırgız kadınlarla ilgili” diye konuştu. Kırgızistan’da resmi kaydedilen 30 bin göçmen olduğunu vurgulayan Aziza Ergeşkızı, kaçak ve düzensiz göç edenlerin kayıt altına alınmadığını ve bu nedenle göçmen işçi sayısının daha fazla olduğunu ifade etti.

Program sonunda,  çalışmaları ve sunumları için Könül Abaslı’ya ve Aziza Ergeşkızı’na TÜBAV Başkanı Prof. Dr. Fatma Ayaz ve Kazakistan’dan Türkiye’ye Konuk Bilimci olarak gelen Dr. Gülnaz Alibekova tarafından teşekkür belgeleri takdim edildi.

TÜBAV

TÜBAV, 1995 yılında Türkiye’de bilim, kültür, sanat ve teknoloji alanındaki gelişmeleri temin için çalışmalar yapmak ve bilgi birikimini sağlamak için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.

Uluslararası Genç Bilimci Sunumları dizi programı kapsamında TÜBAV, daha önce Türkiye-Kazakistan, Türkiye-Özbekistan ve en son Türkiye-Azerbaycan-Kırgızistan başlıkları altında çeşitli konularda genç bilimcilerin sunumlarına yer vermektedir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!