Gence’de Türk Dünyası Üniversitelerinin Koordinasyon Merkezi

Mayıs 16, 2018 0 Yorum Analizler , Kafkasya 670 Görüntülenme
Gence’de Türk Dünyası Üniversitelerinin Koordinasyon Merkezi

GENCE – Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi’nde faaliyet gösteren ve gün geçtikçe yenilenen, geliştiren merkezlerden biri de “Türk Dünyası Üniversitelerinin Koordinasyon Merkezi.

ADTÜ’nun kütüphanesinin nezdinde faaliyet gösteren bu merkez 18.11.2013 tarihinde, Gence’deki o zamanki Türk Başkonsolosu Haluk Ağca ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Ceferov’un katılımıyla açılmıştı. Kurum için ayrılmış iki büyük odada 500’den fazla kitap, dergi ve belge toplanmış, Türk dünyası ve üniversiteleri hakkında videoların izlenmesi için gerekli koşullar sağlanmıştır. Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile Türkiye ve Türk dünyası yüksekokulları arasında yeni işbirliği ilişkilerinin kurulması yönünde faaliyet gösteren merkezde üniversite yönetiminin kaygısı ile her tür koşullar sağlandı.

Adı geçen merkez Türk dünyası üniversitelerinin ilişkilerinin gelişme sürecinde geniş kapsamlı insani amaçlar, kültürel-eğitsel girişimler, Türk eğitim sisteminin üstün değerleri ve uluslararası düzeyde uygulanması, tarım bilimin ve eğitimin her yönden gelişmesi gibi konularda tüm eğitim kurumları ile işbirliği yapmaya hazır hale getirildi.

Tarım üniversitede kurulmuş Türk dünyası üniversitelerinin koordinasyon merkezinin odağı çağdaş üniversitelerin vazgeçilmez özelliklerinden biri olan küresel işbirliği, ortak etkinliklerin düzenlenmesi, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi programları, ortak bilimsel araştırmaların yapılması, tarım alanında tecrübelerin öğrenilmesi konularında olası karşılaşılacak sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Merkezde ayrıca Türkiye ve Türk dünyası ile ilgili, hem de Türk dünyasının 20. yüzyılda dünyaya bahşettiği iki dahi insan “Mustafa Kemal Atatürk ve Haydar Aliyev’in hayat ve faaliyetinden bahseden çok değerli eserler, Türkiye’nin farklı kentleri ile ilgili broşürler de sergileniyor.

Yakın dönem tarihi, Türkiye ve Azerbaycan gibi Türk dünyası ilişkileri, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin coğrafyası, görülmeye değer yerler, tarihi ile ilgili bilgi almak isteyenler bu merkeze başvurabilir ve oradaki imkânlardan yararlanabilir.

Merkez yakında Azerbaycan ve Türk dünyasının her yerinde faaliyet gösteren üniversitelerle işbirliğine ulaşarak çeşitli alanlarda, özellikle tarımsal alanda uzmanların oluşmasına katkıda bulunmayı planlıyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!