Gine-Bissau’lu Öğrenciler İzmir’de Bir Araya Geldi

Şubat 10, 2018 0 Yorum Afrika , Eğitim 1101 Görüntülenme

İZMİR – Türkiye’de eğitim gören Gine-Bissau’lu öğrenciler İzmir’de toplantı  düzenlediler. 10 Şubat Cumartesi günü “Mevlana Bilim ve Toplum Merkezi”nde  gerçekleştirilen toplantıya Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yetkilileri de katıldılar.

Türkiye’de eğitim gören Gine-Bissau’lu öğrenciler İzmir’de toplantı  düzenlediler. 10 Şubat Cumartesi “Mevlana Bilim ve Toplum Merkezi”nde  gerçekleştirilen toplantıya YTB, KYK gibi kurumlarda katılım gösterdi.

Toplantıya “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) uzmanlarından Semra Neşe Asan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı İzmir Koordinatörü  Selvet Çetin, Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İzmir Bölge Müdürü Hüseyin Güneş, “İslam İşbirliği Teşkilatı” temsilcisi Saico Umaro Embalo, “Türkiye’deki  Gine-Bissaulu Öğrenciler Derneği” başkanı Soraia Marira Correia Gomes’de katılımcılar arasındaydı.

Toplantıda konuşma yapan  YTB temsilcisi Semra Neşe Asan YTB tarafından  50’ye yakın Gine-Bissaulu öğrencinin Türkiye’ye getirildiğini bildirerek, öğrencilerin birer gönül elçileri olduğunu söyledi Asan: “Buradaki eğitiminizi tamamladıktan sonra kendi ülkelerinizde iyi konumlara geleceğinizden eminim. Burada öğrendiğiniz Türk kültürünü, Türk dilini kendi ülkenizde  yaygınlaştıracağınızı biliyoruz. Umarım kendi ülkenize döndükten sonra Türkiye – Gine-Bissau arasında ilişkilerin daha da gelişmesi için elinizden geleni yapacaksınız” dedi.

KYK İzmir Bölge Müdürü Hüseyin Güneş konuşmasında “İlk önce sizleri böyle bir organizasyondan dolayı tebrik ediyorum. Bu kadar öğrenciyi bir araya getirmeyi başarmanız gururvericidir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman misafir öğrencilere kucak açmışızdır. Sizler ve bizler daha iyi bir dünya için, yaşanabilir bir dünya için elimizden geleni  yapmalıyız, nitekim yapıyoruz da. Sayın Cumhurbaşkanız Recep Tayyib Erdoğan’ın da dediği gibi dünya 5’ten büyüktür. Bizler kendi coğrafyalarımızın kaderini herhangi 3-5 ülkenin kararına bırakmamalıyız. Bunun için daha iyi eğitim almalı, gelecek nesillere örnek olmalıyız. Sizleri bir daha tebrik ediyor, gelecek işlerinizde başarılar diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplantı sonrası “Türkiye’deki  Gine-Bissau’lu Öğrenciler Derneği” başkanı Soraia Marira Correia Gomes katılımcılara teşekkür ederek Gine-Bissau’lu öğrencilerin İzmir toplantısının İzmir gezisiyle devam edeceğini söyledi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!