Güç, Şans ve Korumanın Simgesi Turkuaz

Mart 18, 2018 0 Yorum Analizler , Kültür 1368 Görüntülenme
Güç, Şans ve Korumanın Simgesi Turkuaz

 Turkuazın hikayeleri

Turkuaz belki de insan tarafından bilinen en eski taştır; kralların, savaşçıların ve Şamanların şanslı büyüsü. Turkuaz hakkında bilinmeyen tarihsel bir gerçek, değerli taşların, negatif enerjiye karşı korunmak için kullanılan kutsal bir taş olduğuna inanılmasıdır.

Taşın parlaklığı mutluluğu sembolize eder ve kendine olan güveni artırdığına inanılır. Bazı tarihçiler, on üçüncü yüzyılda turkuazın Türkiye’de bulunan bir kaynak olduğuna dair  bir inançtan dolayı adlandırıldığına inanırlar. Bu doğru olabilir veya ‘turkuaz’ ismi Fransız teriminden, “Türk taşı” anlamına gelen pierre turkuazından türemiştir, çünkü Türkistan’daki turkuazın Avrupa’ya getirdiği ticaret yolları Türkiye üzerinden geçmiştir.

Venedikli tüccarlar genellikle taşları Türk çarşılarından satın almışlardır. Turkuaz binlerce yıl boyunca, bilgelik, asalet ve ölümsüzlüğün gücü olarak ödüllendirilen tüm kültürlere yayılmıştır. Eski Mısırlılar, Farslar ve Çinliler, Aztekler ve Güney Amerika’daki İnkalar ve Yerli Kuzey Amerikalılar arasında, Turkuaz  süsleme, güç, şans ve koruma için kutsaldı.

5000 B.C.’ye uzanan turkuaz boncukları. Irak’ta keşfedilmiştir. Arkeolojik kanıtlar, Mısırlıların 3200 B’de Sina’da turkuazların çıkarıldığını gösteriyor. Bilinen en eski turkuaz üreten kaynaklardan biri, tarihçilerin 2000 yıldan fazla bir süredir taş çıkarıldığına inanan Pers’tir.

Bu bölgeden elde edilen turkuaz taşları, canlı, robin yumurtası mavi rengi ile ünlüdür. Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri önemli bir turkuaz kaynağıdır ve turkuaz tarihinde önemli bir rol oynamaktadır.

Hindistan, Afganistan, Arabistan ve İran’dan alınan eski el yazmaları, turkuazdaki renk değişimlerinin kullanıcının sağlığını gösterdiğini ileri sürüyor. Taşın da zenginlik ve refahı teşvik ettiği düşünülüyor.

 Erkek iktidarının sembolü

Yüzyıllar boyunca Turkuaz, binicilerin düşme nedeniyle yaralanmalarından dolayı korunma gücüne sahip olduğu kabul edilmiştir. İlk önce Türk askerleri tarafından tılsım olarak, şahısların üzerinde, köprülerine ve tuzaklarına bağlı olarak, daha sonra her türlü düşmeye karşı korunmak için kullanılmıştır. Turkuaz da onu giyen kişinin fiziksel durumundan etkilenecek şekilde tanınır.

Sahibi hastalandığında ya da üzüldüğünde solgunlaşır, kişi öldüğünde tüm renkleri kaybeder ve her gün renginin derinleştiği yeni bir sağlıklı sahibine aktarıldığında rengi yavaş yavaş iyileşir. Turkuaz, her zaman erkeğin iktidarının sembolü olarak kabul edilen bir mücevher olarak değerlenmiştir.

Turkuaz hakkında inançlar

İnançları göre Seyahat için bir kristal olarak, Turkuazsizi ve eşyalarınızı hırsızlığa, kayıplara veya saldırılara karşı korur, kazaların önlenmesine, özellikle düşmelere ve hatta evcil hayvanınızın korunmasına yardımcı olur. Bir yaka, dizgin ya da kafese bağlı olan Turkuaz, hayvanların kayıp olmasını ya da çalınmasını önler ve atları binicilere karşı emin ve itaatkar hale getirir.

Turkuaz Fiziksel Şifa Enerjisi

Turkuaz, bitkinlik, depresyon veya panik atak için iyi bir güçlendirici taştır. Besinlerin asimilasyonunu, kirliliği ve viral enfeksiyonları hafifletmeyi destekleyen fiziksel bağışıklık sistemini güçlendirir.

Turkuaz beyin, gözler, kulaklar, boyun ve boğaz, özellikle katarak, migren ve baş ağrıları ve denge problemleri ile ilgili sorunlara yardımcı olur.

Bugün Turkuaz, özellikle ruhsal rahatlama için muhasebeciler ve bilgisayar operatörleri, radyo veya televizyonda kaygıyı serbest bırakanlar ve işçilerin bedensel zararlardan korunmaları için tavsiye edilir.

Turkuaz Duygusal Şifa Enerjisi

Bir arınma taşı olan Turkuaz, negatif enerjiyi ortadan kaldırır ve çevreden elektromanyetik sesi temizler. Kendi kendine gerçekleştirmeyi ve yaratıcı problem çözmede yardımcıları teşvik eder, böylece kamusal alanda konuşurken sinirleri yatıştırır.

Ruh halindeki dalgalanmaları dengelemeye yardımcı olur ve kendini sabotajın şehvetli bir tutumunu çözer.

Tibet Turkuaz, durumlara aşırı tepki verme eğilimi olanları sakinleştirmek için giyilen mükemmel bir anti-histeri taşıdır. Ayrıca narsisizm için, kendi ihtiyaçlarının dışına bir bakış atmak ve başkalarının bakış açısına açık olma için de faydalıdır.

Turkuaz Ruhsal Enerjileri

Geleneksel düşüncede, Turkuvaz, erkek ve dişi enerjileri bir araya getiren, dünyayı ve gökyüzünü birleştirir. Turkuvaz romantik aşkın başlatılmasına teşvik eder ve romantik konularda kendiliğinden teşvik eder.

Yaklaşan tehlikeler konusunda uyarmak için renk değiştirmenin ya da düşüncede ya da eylemde sadakatsizliği gösterdiğine inanılmaktadır.

Turkuaz ihraç eden ülkeler Afganistan, İran, Mısır ve ABD’dir. Nişapurun turkuazı çok ünlüdür. Neişapur şimdi İran’ın bir şehri ve Horasan’ın eski şehirlerinden biriydi aynı zamanda  Neişabur Ömer Hayyam, Attar Neyşaburive diğer ünlü insanların doğum  yeridir. Nenişapür İran’ın mavi şehri (turkuaz şehri) diye bilinmektedir çünkü bütün turkuaz madenleri ordadır. Tarihi yapılarda çoğunlukla turkuaz rengini kullanılmıştır. Turkuaza Farsça Firüze denir.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!