Gümülcine de Cumhuriyetin 95. yılını kutladı

Ekim 30, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 553 Görüntülenme
Gümülcine de Cumhuriyetin 95. yılını kutladı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yıldönümü Gümülcine’de de kutlandı.Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen programa Batı Trakya Türkleri büyük ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na Batı Trakya genelinden binlerce kişi katıldı.

29 Ekim Pazartesi akşamı Gümülcine’de yapılan resepsiyona Batı Trakya Türk Azınlığı mensuplarının yanı sıra, bölgedeki Yunanlı yetkililer de katıldı. Resepsiyona Batı Trakya’nın dört bir yanından katılım oldu.

Resepsiyona; Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Rodop ili milletvekilleri, Mustafa Mustafa ve İlhan Ahmet, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti Başkanı Hristos Metios, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, Eyalet meclis üyeleri, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Gümülcine Belediyesi İktidar Listesi Sosyal Hizmetler Merkezi Başkanı İoannis Garanis, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, Şapçı Belediye Başkanı Yannis Stavridis, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ercan Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, BİHLİMDER Başknaı Mehmet Emin, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macır, eski milletvekilleri, azınlık dernek başkanları ve yöneticileri, yerel yöneticiler, öğretmenler, din adamları ve çok sayıda soydaş katıldı.

Resepsiyon sonunda Türkiye’nin Gümülcine Muavin Konsolosu İbrahim Sakli, katılımcılara Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı’nı aktararak şunları kaydetti:

“Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ile bu gurur günümüzü bizimle paylaşan tüm dostlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Cumhuriyetin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbi’nin kazanılmasına ve yeni devletin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum” dedi.

Sakli sözlerine sü sekilde devam etti: “İlk Meclis’ten bugüne kadar, milli iradenin temsilcisi olarak ülkenin kurtuluşu, gelişmesi, büyümesi, güçlenmesi için gayret sarf eden milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyorum. Bin yıllık vatanımız Anadolu topraklarının her karışında kanı ve alın teri olan tüm ecdada, şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet dilediyiorum. Terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hayatlarını kaybeden güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızın aziz hatıraları, milletimizin hafızasında ve devletimizin kimliğinde daima yaşayacaktır. Ülkemizi ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelemizde ileri demokrasi ve güçlü ekonomi yönünde kat ettiğimiz her mesafeyi, şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışık olarak görüyorum.

 “Ülkemiz dünyanın en büyük 17. Ekonomisi içinde yer alıyor”

Bugün açılışını yapmakta olduğumuz İstanbul’daki yeni havalimanımız da işte bu ışıklardan biridir. Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve oradan genç Türkiye Cumhuriyeti’ne devreden tarihi süreklilik içinde süren büyük yolculuğumuzu, inşallah, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız. İşte bu sebeple ülkemiz, dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduğu halde, insani yardımlar konusunda milli gelire göre ilk sırada yer alıyor” ifadelerini kullanan Saklı Türkiye’nin sığınmacılara kapılarını açarak insani sorumluluklarını yerine getiren tek ülke olduğunu kaydetti.

Saklı konuşmasının devamında: “Tarihe, mazlumlara sırtını dönen değil evini ve ekmeğini bölüşen, her konuda tercihini haktan ve adaletten yana kullanan bir ülke olarak geçmenin şerefi bize yeter. Bu duruşumuzdan asla taviz vermeyecek, hiçbir engelin, hiçbir sabotajın, hiçbir oyunun bizi hedeflerimizden alıkoymasına müsaade etmeyeceğiz. Bizler, 95. yıldönümüne vasıl olduğumuz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle bir kez daha 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyorum” dedi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!