Gümülcine Müftülüğü’nden geleneksel ‘Aşure Günü’ etkinliği

Ekim 9, 2018 0 Yorum Balkanlar 471 Görüntülenme
Gümülcine Müftülüğü’nden geleneksel ‘Aşure Günü’ etkinliği

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün 6 Ekim Cumartesi akşamı Gümülcine’de Chris – Eve Oteli’nde düzenlediği 11. Aşure Etkinliğine, Batı Trakya’nın değişik bölgelerinden iki binin üzerinde kişi katıldı.

Etkinliğe katılanlara, salonun girişinde geleneksel kıyafetli kişiler tarafından aşure ikram edildi.

Bu yıl on birincisi düzenlenen aşure etkinliğine Türkiye’den Diyanet İşleri tarafından Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr. Cenksu Üçer konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte Üçer’in, “Bu güzelliklerinizle sadece Gümülcine’yi değil, yaşadığımız toprakları o temsil ettiğimiz İslam’ın güzellikleriyle güzelleştirmemiz için Allah’a ve Resulüne itaat edin. Dininizi iyi öğrenin ve sakın birbirinizle itişip kakışmayın. Birbirinize düşmeyin. Eğer birbirinize düşerseniz hemen darmadağın olur dağılırsınız” sözleri damga vurdu.

Gümülcine’deki etkinliğe katılanlar arasında ev sahibi Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in yanı sıra, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, eşi Aslı Ömeroğlu, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fatma İmam, DEB Partisi Kadın Kolları Başkanı Duygu Mustafa, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Tarkan Multaza, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Rodop-Meriç İlleri SÖPA Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Necat Ahmet, BİHLİMDER Derneği Başkanı Mehmet Emin Ahmet, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Celal Bayar Azınlık Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Arif, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, azınlık kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda soydaş katıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet yaptı. Aşure etkinliği Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü İlahi Korosu’nun okuduğu ilahilerle başladı. Daha sonra Gümülcine Harmanlık Camii İmam Hatipi Nihat Kaplan Kur’an-ı Kerim okudu. Ardında protokol konuşmalarına geçildi.

Etkinliğe katılan konuklara teşekkür eden müftü Şerif, bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü Bayan İrşad ekibine ve din görevlilerine teşekkür etti. Bu yıl müftülük olarak on birinci Aşure etkinliğini düzenlediklerini hatırlatan Şerif, “Muharrem ayı Hicri yıl başının birinci ayıdır. Bundan dolayı dini günlerimiz Hicri yılbaşına göre düzenlendiği için herkesin Hicri Yılbaşınızı tebrik ediyorum. Allah bizlere dinimizden gelen bu kültürü yaşatma adına bir kez daha bu şekilde toplanmayı nasip etsin” diye konuştu.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu sözlerine, Batı Trakya’nın farklı bölgelerinden etkinliğe katılan katılımcılara ‘Hoşgeldiniz’ diyerek başladı. Muharrem ayının hayırlı olması temennilerinde bulunan Başkonsolos Ömeroğlu, bu ayın İslam tarihinin yanı sıra insanlık tarihi açısından da önemli olduğunu ve bazı önemli gelişmelerin bu ayda gerçekleştiğini ifade etti. Son olarak Ömreoğlu, bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Son olarak Türkiye’den Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof.Dr. Cenksu Üçer söz aldı. Öncelikle etkinliğe katılan katılımcılara Türkiey Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş’ın selamlarını ileten Üçer, sözlerine Muharrem ayını önemli kılan bazı değerlerden bahsetti. Hicri takvimin Hz. Peygamberin Mekke’den Medine’ye göçünü anlattığını söyleyen Üçer, “Ey Müslümanlar sakın Allah’ı unutmayın, Allah’ı unutanlar gibi de olmayın. Şayet Allah’ı unutursanız, yada Allah’ı unutanlar gibi olursanız, Allah size kendinizi unutturur, varlığınızı unutturur. Camiye giderseniz Allah’ı unutmazsınız. Onun için Peygamberimizin neden daha Medine’ye gitmeden konakladığını yere cami inşa ettiğini anlayabiliriz” diye konuştu.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof.Dr. Cenksu Üçer sözlerine şöyle devam etti: “Gümülcine’nin güzel insanları; Bu güzellikleri devam ettirebilmenin, ancak Peygamberlerin yolunun yolcusu olduğumuz zaman, hem dünya nimetleriyle hem de Ahiret nimetleriyle buluşabileceğimizin bir göstergesidir. Onun için eğer Aşurenin sembolize etmiş olduğu güzellikleri hayatımıza taşımak istiyorsak, peygamberlerin yolcusu olmamız gerektiğini unutmayacağız.”

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!