Gürcistan Medyasına Genel Bir Bakış

Mart 12, 2018 0 Yorum Analizler , Kafkasya 1043 Görüntülenme

Gürcistan veya resmi adıyla Gürcistan Cumhuriyeti, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer almaktadır. Eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya Federasyonu, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye komşu ülkeleridir. Ülkenin batı sınırını Karadeniz sahilleri oluşturmaktadır.

Gürcistan devleti laik, üniter ve başkanlık sistemi ile yönetilen demokratik bir cumhuriyettir. Halen Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi,  Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesidir. Gürcistan, NATO ve AB’ye üye olmak için uğraş vermektedir.

Gürcistan’da Medya

Gürcü medyası modern anlamda gelişimini Sovyet döneminden sonra 90’lı yılların başlangıcında göstermiştir denilebilir. Bu yıllarda Gürcistan’ın demokratikleşme sürecine koşut olarak Gürcü medyası da bağımsız olarak çalışmaya başlamıştır.

İlk bağımsız medya kuruluşu 90’lı yıllarda İBERVİZİA olurken, ardından 2-ARXİ  TV izlemektedir. 1994 yılında ise RUSTAVİ-2 kurulmuştur.

Gürcü medyası özel mülkiyet anlayışına dayanmaktadır ve her bir kuruluş ŞPS tarafından belirlenmektedir. Gürcü medyasının Sovyetler Birliği döneminden bu güne kadar geçen sürede büyük bir gelişme gösterdiği söylenebilir.

Türlerine göre TV kanal listesi

Turksat 1CEurasiasatGBP (12605 V 2962) (Gürcistan)

Rustavi 2 (12595 V 2500) (Gürcistan)

Rustavi 2 (12595 V 2500) (Gürcistan)

Imedi TV (12610 V 3700) (Gürcistan)

MZE TV/1ST (12590 V 3000) (Gürcistan)

1 TV Georgia (11472 H 23450) (Gürcistan)

Türkçe Dergiler

P’rosmani

Chveneburi

Gürcistan’da Çıkan Gazeteler

Alternativa, Batumelebi, Kviris Palitra, Moambe, Ellidia, Tbilisi, Arili, Dro v.b

Temel amacı haber vermek, bilgilendirmek olan gazeteler günümüzün vazgeçilmez haber kaynaklarıdır. Nitekim gazetenin en ilkel örnekleri, sadece haberlerin duyuru amacına dayanmaktaydı; gelip geçen yolculardan ya da hükümet kaynaklarından edinilen haberler büyük boy bir kağıda yazılıyor ve herkesin okuması için belirli bir yerde duvara asılıyordu. Bunun gerçek anlamıyla bir gazete sayılamayacağı söylenebilir. Gerçek anlamda gazete, dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde okuyabileceğiniz basılı materyal olarak tanımlanabilir.

Tarihsel gelişim açısından bakınca Gürcistan’da ilk gazetenin 1609 yılında basıldığı görülmektedir.

Söz konusu gazete sayesinde hükümet, halkı önemli gelişmelerden ve herkesin öğrenmesinde büyük yarar görülen önemli olaylardan haberdar ettiği bilinmektedir.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!