Hakas Cumhuriyeti İzmir’de Tanıtıldı

Mart 31, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1071 Görüntülenme

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının devamı olarak 31 Mart  cumartesi ülke tanıtımı gerçekleşti. Bugüne kadar bu dernekte yüzlerce ülke tanıtıldı. Fakat bügün özel olarak bağımsız bir ülke değil, Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Hakas türklerinin Hakas Özerk Cumhuriyeti tanıtıldı.

Ege üniversitesi İktisat bölümü 2.sınıf lisans öğrencisi Khanzapek-Tenno Tiundeshev sunduğu programda Hakasya’yı tanımak için önce Rusya’yı tanıtmak gerektiğini ifade ederek Rusya hakkında genel bilgi verdi. Rusya Federasyonu içinde 22 Özerk Cumhuriyet varlığını ve bunların birisi de Hakas Özerk Cumhuriyeti olduğunu söyledi. Ondan sonra Sibirya bölgesini ve oradaki komşu özerk cumhuriyetler ve halklar hakkında kısaca bilgilendiren Tenno kendi ülkesinin tarihi, coğrafi yerleşkesi, nüfusu, dini, dili, yöresel adetlerini tanıttı.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yer alan Hakasya komşuları Altay Özerk Cumhuriyeti, Tuva Özerk Cumhuriyeti, Krosnayarsk ve Kemerova bölgesi yer almaktadır.

Türk halklarının biri olan Hakaslar 16.yüzyıla kadar bağımsızlıklarını devam etmiştir. Çarlık Rusya’nın bu bölgenin işgalında 100 yıllar boyunca Ruslar ile mücadede bulunmuştur. Ruslar ile savaşan İrenek, Khanzapek gibi liderlerini günümüze kadar övünerek, kendi ismi de Khanzapek kahramanın isminen geldiğini ifade etti. 18.yüzyılda Rusya eğemenliğine giren Hakaslar 1930’da Özerk Bölge, 1992’de  Özerk Cumhuriyetine kavuşmuşlar. Hakasya 61.569 km kare topraklara sahiptir.

Dünyada 75.000 Hakas var

Tüm dünyada 75.000 Hakas yaşıyor. Bunların %90 Hakasya’da ve az kısmı komşu Altay, Tuva, Yenisey, Moskova’da bulunmaktadır. Tennonun dediğine göre Türkiye’deki tek Hakas olan kendisidir. Hakas Cumhuritin’de 537 bin nufüsü olup, Hakaslar ancak %12 dir. Hakaslar az sayıda olmasına rağmen 4 lehçeye ayrılmaktadır. Çoğunluğu Ruslar ve azınlık Tatar, Almanlar vardır.

Hakasların tutunduğu doğal dinleri, gelenekleri, nehirleri, egzotik doğa ormanları, dağları ve modern başkenti Abakan şehri hakkında bilgileri sundu.

Program, katılımcıların ilgisini çekerek tüm program boyunca sorular verildi. Farkı ülkeden gelen ve Türk öğrencileri önceden Hakaslar ile ilgili bilgileri yok olduklarını idda ederek Hakas Cumhuriyetine ziyaret etmeyi merak ettiler.
Program sonunda Khanzapek-Tenno insanların hangi ırk, ülke, dine, dile mensup oldukları önemli değil, insanlık önemli olduğunu dile getirerek, etkinliği düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkürlerle sona erdi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!