Hamamönü ve Geleneksel Türk Sanatları…

Ekim 10, 2018 0 Yorum Kültür , Şehirler , Türkiye 608 Görüntülenme

Çok değil on yıl önce Ankara’da misafirlerinizi götüreceğiniz yer sayısı parmakla sayılırdı. En kötüsü de eski şehirde Kale ve Saman Pazarı civarı ile sınırlıydı. Anıtkabir, Ulus Meydanı, Birinci ve İkinci Meclis, Türkocağı ve Etnoğrafya Müzesi binaları, Hacı Bayram Camisi, Kızılay. Bitti. Sonra Keçiören devreye girdi. Estergon Kalesi, belediye önü, şelaleler. Keçiören’de düzenlenen yerlerin eski halleri çöplüktü. Bu Ankaralıları çöplük haline gelen değerlerini ortaya çıkarmaya itti.

Altın çöpe düşse de değer kaybetmezmiş ya. İşte öyle Altındağ’da Hamamönü de böyle çıktı. 30 yıl önce bilinen tüm duaların okunarak ve zorunluğunuz varsa belli saatlerde geçile bilinen dar sokaklardaki değerler parlatıldı. Şimdi misafirlerinizi ucube ve üstünüze üstünüze gelen şehirden kaçırabileceğiniz yegâne yer oldu. Maalesef Keçiören bu yarışta çok gerilere düştü.

Hamamönü, Sanat ve kültür merkezi oldu. Semtle ile ilgili tek endişe aşevi, pastane ve çayhanelerin sayısının artması. Makul sayıyı aşmaması gerekir. Çünkü bu Ankaralıları ve Ankara dostlarını yeni arayışlara itmeye başladı. Yine kültür eserleri, mimari eserler mangal dumanlarının arkasında kalmaya başladı.

Oysa ayaklar Hamamönüne midelerin değil de beynin ve gönlün rehberliğinde gitmek istiyor.  Hat, tezhip, ebru, minyatür, kakma, çini, kündekari, kalemişi gibi ruhun dinlendiği sanat eserlerini görmek istiyor.

Yazının değerine değer katan tezhip sanatı bu kültürel zenginliklerden sadece birisi. Uygur Türkleri’nin bir armağanı. Herat Ekolü olarak da bilinen Bay Sungur dönemi Türk-İran ustalarının eserleri Ankara’da yaşatılmaya çalışıyor.

El emeği göz nurunun sabırla yoğrulduğu, ruhunun binlerce yıllık tarihten sulandığı Asithane Tezhip Sanat Grubu Sanatçılarının bu sanat eserlerinin Hamamönü’nde sergilenmesi ne kadar doğru bir mekân tespiti. Hamamönü Sanat Sokağı Sergi Salonu’nda 11-16 Ekim 2018 tarihleri arasında sergilenecek ve açılışı 11 Ekim 2018 günü saat 18.00 de yapılacak olan sergi bu tarihler arasında Ankara’da olanları Ankara-Türkistan yolculuğuna çıkaracaktır.

Kail Hlil

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!