Harezm’de zeytin yetiştirilecek

Mayıs 24, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 627 Görüntülenme
Harezm’de zeytin yetiştirilecek

Harezm bölgesinin Hazarasp ilçesinde zeytin yetiştirmek için Türk ortaklarla beraber 60 milyon dolarlık büyük bir proje başlatıldı.

Bahçecilik alanında yeni bir yön açan bu proje, bölgede bu yıl 1 milyondan fazla fide ve sonraki yıllarda yaklaşık 4 milyon zeytin çeşidi dikilmesi ve üretilmesi planlanmaktadır. Zeytinliklerin oluşumu için düşük toprak verimliliğine sahip alanların seçilmesi dikkat çekmektedir.

Türk uzmanı Durri Burun’un sözlerine göre tarımda iyi verim sağlanmayan bu alanlarda zeytincilikte iyi kazanç sağlanacaktır. Bir grup biyolog ve toprak bilimcileri, bu alanların detaylı bir incelemesini yaparak zeytin yetiştiriciliği için yeterli koşulların olduğu sonucuna varmışlardır. Damla sulama teknolojisinin uygulamaya konması nedeniyle su temini ile ilgili herhangi bir sorun olmayacaktır. Son yıllarda, filizlerin büyümesine ve verimliliğine göre modern zeytinyağı üreten tesisler kurulması düşünülmektedir. Sonuç olarak, bölge halkı için yeni iş yerleri de yaratılacaktır.

Mükemmel kalitesi, faydası ve uzun ömürlülüğü nedeniyle dünya pazarında zeytinyağı çok talep edilmektedir. Projenin başlatıcıları, ileriye dönük Avrupa ve Arap ülkelerine zeytinyağı ve petrol ihraç etmeyi planlamaktadırlar.

Hatırlatmak gerekirki Özbekistan’ın iklimi zeytin yetiştirmeye uygun olmayışından dolayı daha önce zeytin yetiştirme projesi gerçekleştirilmemiştir. Bu proje Özbekistan tarımında ilk ve yeni bir uygulama olacaktır.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!