Hasan Emmi ve Türbesi

Aralık 30, 2017 0 Yorum Türkiye 1548 Görüntülenme

Hasan Emmi Anadolu’da yetişmiş bir veli.  On sekizinci asırda Nevşehir’de (Muşkara) yaşamıştır.  Kendi döneminin  tanınmış büyüklerindendir. Hasan Emmi Türbesi Nevşehir’de bulunuyor. Türbe, yoğun ziyaretlerden dolayı boş bırakılmıyor.

Halk arasında meşhur olup Hasan Baba ya da Hasan Emmi diye de tanınmaktadır. Halkın, çalışkanlığı, tevekkülü ve üstün ahlâkı ile çok sevdiği ve hürmet gösterdiği bir Velî olmuştur. Hasan Baba’nın fikirleri, sohbetleri ve güzel ahlâkı ile insanlara fayda sağlamıştır. Öksüzlere, hastalara ve gariplere yardım etmiş ve her türlü desteği vermiştir.

Günümüzde rivayetleri ve güzel ahlakı ile halka ışık tutmaktadır. Bir soğuk kış gününde ağır hastanın ölümden önceki son arzusu armut istemesi olmuştur. Yakınları hastanın son arzusunu yerine getirmek için bu isteği Hasan Emmiye ulaştırırlar. Kısa bir müddet sonra ağacından adeta yeni koparılmış yaprakları üzerinde armut ile bu eve gelip hastanın son arzusunu yerine getirmiştir. Hasta armudu yedikten kısa bir süre sonra gözlerini dünyaya kapamış.

Mezarı Nevşehir’de anayol üzerinde, il kültür müdürlüğü yanında bulunmaktadır. Bu Türbe Osmanlı mimarisinin estetik özelliklerini taşımaktadır. Kabir üzerindeki tek kubbeli türbe on sekizinci asırda yapılmıştır. Türbesinin çevresi bir dinlenme parkı hâline getirilmiş ve ağaçlandırılmıştır.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!