Hazreti Ali’nin Ziyaretgahı Afganistan’ın Mavi Camisi

Nisan 25, 2018 0 Yorum Analizler , Asya 1509 Görüntülenme

Afganistan’daki en güzel yapılardan biri – Mazar-i Şerif’teki hazreti Ali’nin  Türbesi’dir.

Mazar-i Şerif şehri Afganistan’ın kuzeyinde ve Balkh’in on beş kilometre doğusunda yer almaktadır. Hazreti Ali’nin mezarı keşfedilmeden önce Mezar-e Şerif diye bir şehir yoktu sadece orman arasında Khajeh Kheiran diye bir köy vardı.

Mezar keşifedildikten sonra etrafı yavaş yavaş şehire dönüştü. Mezar-e Şerif şimdi Belh vilayetin’ in merkezi ve Afganistan’ın büyük şehirlerinden biridir.

Hazreti Ali’nin ziyaretgahi bütün Afganlar için kutsal ve saygı duyan ilk önemli yerdir. Hazreti Ali’nin mezarı Afganistan’da olduğuna dair 9 tarihi kitabı vardır ayrıca müzesinde kanıtlar bulunmaktadır.

Hazreti Ali’nin mezarı İngilizce kaynaklarda mavi cami diye geçiyor ve muhteşem mimarlik tarzı ile Afganistan’ın ünlü turizm yerlerinden biri olmuştur.

Cami 20. yüzyılın ortalarında restore edilmiş ve Afganistan’ın en iyi korunmuş tarihi yerlerinden biridir. Bilgilere göre hazreti Ali’nin türbesi Necef şehrindedir ama hazreti Ali’nin döneminde hilafet savaşlar nedeniyle Horasanlı Abu müslim vasıtasıyla geçici olarak hazreti Ali’nin mezar yeri Horasandaki Belh yada Kubatulislam şehriyle değişmiştir. O zaman Horasan Arab devletinin elindeydi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!