Herat’ta Timurlular Dönemine Ait Minyatür Sergisi Açıldı

Aralık 3, 2017 0 Yorum Türkistan 1229 Görüntülenme
Herat’ta Timurlular dönemine ait minyatür sergisi açıldı. Herat’ta Timurlular dönemine ait minyatürlerin sergilendiği sergide ünlü sanatçı Kemaleddin Behzad’ın da (1450-1535) eserleri de sergilendi.
Timurlular döneme ait resim ve minyatürlerin yer aldığı ilk sergi, Batı Afganistan’da bulunan Herat şehrinde açıldı. Sergide 15-17. yüzyıllardaki Heratlı sanatçıların eserlerinden 106 eser sergilendi. Sergi, Afganistan’a tarihi eserlerin geri dönüşünü teşvik etmek için düzenlendi. Eserlerin özgün baskısı dünyanın 10 farklı ülkesindeki müzelerde yer alıyor. Ancak bu serginin diğerlerinden farkı, metal üzerine basılan ana kartlar da resimler ile birlikte sergilenmesi.
Serginin açılışında Herat Valisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir sanat uzmanı  olan Michael Berry’ye ve  Fransa, Portekiz, Türkiye, İtalya’nın işbirliğinde bulunmalarından dolayı memnuniyet ve şükranlarını dile getirdi.
Sergide, savaş zamanında Afganistan’dan kaçırılıp, Batı ülkelerine satılan eserler yer aldı.
Doğunun Floransa’sı Herat
Herat bir zamanlar uygarlık beşiği ve Doğu Rönesans merkeziydi. Herat, üstad Kemaleddin Behzad gibi ünlü sanatçıların yetiştiği yer ve “Doğu’nun Floransa’sı” olanak bilinmektedir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!