Hoca Ahmet Yesevi’yi Bizlere Tanıtan Bilim İnsanı

Mart 3, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1329 Görüntülenme

Hoca Ahmet Yesevi’yi bizlere tanıtan bilim insanı kimdir?

Ahmet Yesevi- İslam ve dünya tarihinde bilinen ilk büyük Türk mutasavvıfı ve şairidir. Yesevilik adı verilen tasavvufi akımının önderidir. Ahmet Yesevi, 1093 yılında günümüzdeki Kazakistan’ın  güneyinde yer alan  Türkistan şehri Sayram kasabasında doğmuştur.

Hikmetlerinde  ve şiirlerinde en çok işlediği konular Allah ve Peygamber (Sav) sevgisi, fakir ve yetimleri korumak, dini kurallara riayet, güzel ahlak, zikir, nefs ile mücadele, kendini eleştirmek, ölümü düşünmek, manevi mertebeler ve bu mertebeleri aşmadan şeyhlik iddiasında bulunmanın kötülüğü gibi mevzulardı. Rivayete göre de  Ahmet Yesevi altmış üç yaşına geldiğinde dergahında yerin altına küçük bir oda şeklinde çilehane yaptırdı. Ömrünün kalan kısmını çoğunlukla orada ibadet ve tefekkürle geçirmiş,  gelmiş geçmiş en büyük filozoftur.

XIV. yüzyılın sonunda dünyaya nam salan Emir Timur, Türkistan dalasında şöhreti  iyice yayılan alim  Ahmet Yesevi’nin kabrinin üstüne bir cami  yapılmasını emretmiş, birkaç yıl içinde türbe, cami ve dergahıyla birlikte bir külliye oluşturmuştur. Bugün bu kesene Avrasya’nın en önemli ziyaret yerlerinden biridir.

Sovyetlerin hükmünden sonra kurulan bağımsız Türk Cumhuriyetleri Ahmet Yessevi gibi manevi değeri yüksek varlıkları ele alarak, yeni nesle aktarmakta. Dillere destan olan alim Ahmet Yessevi’yi bizlere tanıtmakta büyük katkısı olan Prof. Dr. Dosay Kenjetay’ın emeğine de değinmeden geçemeyiz. Ahmet Yessevi’nin Hikmetlerini Kazak Türkçesine çevirerek hem Onun türbesinin restore edilmesinde,  ‘Yeseviliğin’ dünyaya tanınmasında Dosay Kenjetay’ın çabası büyüktür.

‘Yesevilik’  yolunda onun yazdığı eserlerinin bir kısmı şunlardır ; ‘Hoca Ahmet Yesevi Moral Felsefesi’, ‘Hoca Ahmet Yessevi ve Onun Düşünce Tarzı’, ‘Hoca Ahmet Yesevi’nin Dünya Tanımı ve İnsan Monografisi’ dir. Bu sene doğumunun 50.yıl dönümünü kutlamakta olan Dosay Kenjetay 4 tane yeni yayınlanmış parlak eserlerini bize tanıttı.

Bütün akademik hayatını Yessevi’yi araştırma, tanımaya adayan Profesör Kenjetay, ‘Terörle mücadele ve yeni nesle dinin en sağlıklı şekilde iletilmesi gibi büyük mücadelelere de imzasını atmıştır.

Nazgul Kenzhetay

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!