Horasanlı Abu Müslim kimdir?

Mayıs 1, 2018 0 Yorum Analizler , Asya , Bölgeler 909 Görüntülenme
Horasanlı Abu Müslim kimdir?

Behzādān Pūr-i Vandād Hormoz’da doğan Ebu Müslim Abdül Rahman İbn Müslüman el-Horasani ya da el-Khurasani, Abbasi hanedanlığı hizmetinde bulunan Abbasi Devrimine önderlik eden bir generaliydi.

İslam dünyasının tarihinin cesur adamlarından biri, Horasanlı Abu Müslim’dir. Ümmeti halifeliğinin çöküşünde ve ʿAbbāsileri tahtın üzerine yerleştirirken Khorāsān’da devrimci bir harekâtın lideriydi.

Horasanlı Abumüslim 755 miladi yılında ikinci Abbasi halifesi olan Mansur’un emriyle katledildi. Afganistan eski kaynaklarına göre onun cesedini yakın arkadaşları Loger şehrine taşımış.

Loger şimdiki Afganistan’ın Kabil’e yakın bir şehridir. Ebu Muslim, İspanya’dan Çin sınırlarına kadar uzanan Emevilerin büyük imparatorluğunu yok etti.

Abu Müslim’ in türbesi Sultan Mahmut Geznevi zamanında ve onun emriyle inşa edilmiştir. Onun doğum yeri hakkında faklı bilgiler mevcuttur.

Birisi Muhan, diğeri Marv’dan, üçüncüsü Balkh, dördüncüsü şu anda onun bekçisi olan Logar’dan ve Nişabur dan olduğunu yazılmaktadır. Aynı zamanda bu şehirlerin hepsi Horasanın şehirleriydi.

Soy olarak da bazı yazılarda Abbasi hanedanından bir Arab olduğun yazılmaktadır.Diğer tarihi kitaplarda da Fars olduğunu ve onun ataları Belh’teki Kayani hanedanından olduğunu göstermektedir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!