İbrahim Baltalı’ya “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” verilecek

Kasım 14, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 471 Görüntülenme
İbrahim Baltalı’ya “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü” verilecek

Batı Trakya’da Türkçe yayın yapan Rodop Rüzgarı Dergisinin sahibi ve genel yayın yönetmeni İbrahim Batalı “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Batı Trakya’da 2007 yılından bu yana yöresel araştırmalar, popüler tarih, kültür ve sanat konularını sayfalarına taşıyan Rodop Rüzgarı dergisinin sahibi ve genel yayın yönetmeni İbrahim Baltalı, merkezi Ankara’da bulunan Halk Kültürü Kurumu tarafından “Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Baltalı’ya ödülü Aralık ayında düzenlenecek törende takdim edilecek.

Halk Kültürü Kurumu

Halk Kültürü Kurumu 1981 yılından bu yana, halk kültürüne önemli hizmetlerde bulunan kişi ve kuruluşlara veriliyor.

1981 yılından günümüze Türkiye, Türkistan, Balkanlar ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bilim insanlarını, akademisyenleri, araştırmacıları bir araya getirerek Türk kültürüyle ilgili toplantılar ve sempozyumlar düzenliyor.

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu 15 Mart 1955 Tarihinde Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuat Köprülü, Doç. (Prof.) Dr. Orhan (Aydın) Acıpayamlı, Dr. Hâmit Zübeyr Koşay, Prof. Abdülkadir İnan, Ahmet Adnan Saygun, Mehmet Şâkir Ülkütaşır, Prof. Suut Kemal Yetkin ve Halil Bedii Yönetken tarafından, “Türk Halk Sanatlarını ve Ananelerini Tetkik Cemiyeti” adı ile kurulmuştur.

Kurumun günümüzdeki adı ise Halk Kültürü Kurumu olup ilk Kurucu Başkanı Ord.Prof.Dr.Mehmed Fuad Köprülü olup, 1981 yılından bu yana Prof. İrfan Ünver Nasrattınoğlu Başkanlık görevini yürütüyor.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!