II. Dünya Savaşında Endüstriyel-Sanayi Ülkesi Kazakistan

Mayıs 4, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1121 Görüntülenme
II. Dünya Savaşında Endüstriyel-Sanayi Ülkesi Kazakistan

Coğrafi konumu olarak Rusya’nın hemen güney tarafında bulunması bu bölgede yaşayan insanların hem savaşa hem de işçi olarak çalıştırılmasına kolaylıkla izin vermişti.

Resmi olarak 1941 yılının 22 Haziran’ında başlayıp 1945 yılının 30 Nisan’ında Reichstag’a Kızıl Ordunun Bayrağı dikilmesiyle sona eren II. Dünya Savaşına 61 ülke katılmış, yaklaşık 75 milyon insan hayatını kaybetmişti.

Molotov-Robbentrop Anlaşması’

23 Ağustos 1939 tarihinde Almanya ile SSCB arasında ‘Molotov-Robbentrop Anlaşması’ imzalanmıştı. Anlaşmaya göre Finlandiya, Letonya, Litvanya, Estonya, Moldova ve Polonya ülkelerini kendi aralarında bölüşmek kaydıyla ilerki beş sene boyunca savaş yapılmayacaktı. Ama 1941’in 22 Haziran’ında Almanya askerlerinin Beyaz Rusya’daki Brest şehrine girmesiyle dünyanın II. Büyük Savaşı başlatılmıştı.

II. Dünya Savaşına hazırlıksız yakalanan SSCB ülkeleri hemen savaş rejimine girme kararı aldı. Meydana gönderilmek amacıyla sivil halktan askerler toplandı. Askerler olarak görünen insanlar aslında silah görmeyen insanlardan oluşmaktaydı.

Kazakistan’a gelince durum farklı değildi. Coğrafi konumu olarak Rusya’nın hemen güney tarafında bulunması bu bölgede yaşayan insanların hem savaşa hem de işçi olarak çalıştırılmasına kolaylıkla izin vermişti.

Kazakistan’dan savaş cephesine gönderilen insan sayısı 1 196 164’tü (bu sayı resmi olarak gösterilse de resmi olmayan istatistikler bunun daha çok olduğunu savunmaktadırlar).

Savaş malzemeleri için açılan fabrikalar

II. Dünya Savaşı öncesinde Kazakistan’da sanayi endüstrisi gelişmemiş durumdayken savaşla birlikte Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya’dan savaş meydanlarına gönderilmek üzere hazırlanacak olan malzemeler üretecek birçok fabrika açıldı. Fabrikaların kurulmasıyla, fabrikada çalışan işçilerin de taşınmaları gerçekleşti. Böylece sadece Ukrayna’da bulunan Dombass madenliğinden madenci, inşaat mühendisi, teknik mühendis gibi 5900 meslek sahibi göç ettirildi.

Askeri-endüstriyel sanayi merkezi

Askeri-endüstriyel sanayi merkezine dönüştürülen ülkede tarımcılık gerilemekteydi. 1939 yılında tarımda çalışanlarla 1942 yılında bu alanda çalışanlar kıyaslandığında 600 bin kişiye azaldığı resmi olarak kayıtlara geçti. Bu durum kadınların erkeklerin mesleklerini edinerek onların yerlerine geçmelerine neden oldu. Kadınlar arasında mühendis, tamirci, traktörcü ya da şoför mesleklerinin edinilmesi yaygınlaştı.

Ülkenin Doğusunda demir dışı metal üreten fabrikalar, batısında petrol, demir yolu ve araba üreten fabrikalar, ortalık bölgesinde madencilik, güneyinde mermi üreten fabrikalar çalışmalarını zor koşullar altında sürekli olarak sürdürmüş böylece Kazakistan,meydanlara yeteri kadar malzeme gönderebilmek amacıyla askeri-endüstriyel bir sanayi merkezine dönüştürülmüştür.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!