İki kardeş devlet Türkiye-Özbekistan ve gelecekteki ilişkilerde BENİM YERİM

Mart 17, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 655 Görüntülenme
İki kardeş devlet Türkiye-Özbekistan ve gelecekteki ilişkilerde BENİM YERİM

Türkiye’nin farklı üniversitelerinde çeşitli alanlarında eğitim almakta olan Özbekistanlı doktora öğrencileri 15-16 Mart 2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesinde bir araya geldi.

Programın ilk gününde katılımcılardan 14 nefer öğrenci kendi alanlarında araştırma yapmakta olan konular üzerine sunumlarını gerçekleştirdi. Programın ikinci günü Konya gezisiyle devam etti.

Gezi programı Konya’nın en güzel Botanik bahçesi “Kelebekler Vadisi” gezisiyle başladı. Kelebekler Vadisi’nde katılımcılar rehber ve kelebek uzmanlarından kelebekler hakkında bilgi edindi. Ardından Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Sille Mahallesi ziyaret edildi. Sille’de, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler gibi Türk-İslam eserleri ve 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin tarafından yaptırılmış Aya Elena Kilisesi gezildi.

Konya’nın manevi değerlerinin kaynağı ve merkezi olan Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesi, Mevlana türbesi ve Mevlana Müzesi ziyaretleri de gezi programında yer aldı. Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesi’nde katılımcılar 1000 senelik kitap, 800 senelik Osmanlı dönemine ait el yazmalarla tanıştılar ve rehber eşliğinde Mevlana’nın hayatına dair bilgiler edindiler.

Akşam yemeğinin ardından da katılımcılar Mevlana Kültür Merkezi’nde Sema Gösterisini izlediler. Sema Gösterisi’yle sona eren gezi programından sonra bir sonraki doktora öğrencilerinin toplantısını  İzmir’de gerçekleştirmek üzere katılımcılar Konya’ya veda ettiler.

Özbekistanlı doktora öğrencileri Konya’da bir araya geldi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!