İnsan Hakları İhlalleri ve Doğu Türkistan

Temmuz 20, 2019 0 Yorum Analizler , Türkistan 600 Görüntülenme
İnsan Hakları İhlalleri ve Doğu Türkistan

Türk ve İslam dünyası olarak bizler birbirimizi yerken, Asya’nın iki devleti Rusya ve Çin birbirlerine daha çok yakınlaşıyor, güçlerine güç katıyor, bölgedeki nüfuzlarını artırıyorlar.

Geçtiğimiz aylarda, St. Petersburg Eyalet Üniversitesinin fahri doktoraya layık gördüğü Çin Cumhurbaşkanı ŞiJinping adına Rusya’da ödül töreni düzenlendi. Daha sonra ise iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümü münasebetiyle Vladimir Putin ve ŞiJinping bir toplantı yaptılar. Toplantı ikili ilişkiler, ülke ilişkileri ve stratejik ortaklık üzerindeydi. Çin Cumhurbaşkanı ŞiJinping, Çin ve Rusya arasındaki stratejik ortaklığın yeni bir döneme girmesinin beklendiğini belirterek, daha yüksek ve hızlı bir kalkınma dönemi, kapsamlı bir stratejik ortaklık ve ikili ilişkilerin gelişmesi için plan yapacaklarını açıkladı. Putin ile uluslararası ve bölgesel konular üzerinde görüş alışverişinde bulunacaklarını belirtti.

Rusya Başkanı Dmitry Medvedev ile de bir araya gelen ŞiJinping bu görüşmelerin daha güçlü bir Çin-Rusya ortaklığı için büyük önem taşıdığını, iki ülkenin ve halklarının çıkarlarını korumak, küresel barış, istikrar ve refah konularında işbirliğine varıldığını açıkladı.

Milliyetleri, kültürleri, inançları farklı olan ancak istila, işgal konularında birebir aynı olan Rusya ve Çin pek çok alanda işbirliğine varabiliyorlar. Peki, inanç gibi birleştirici bir ortak değeri olan ve hatta bu değeri adına dahi taşıyan İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri pek çok ortak değere sahip olmasına rağmen neden işbirliği yapamıyor?!

Mayıs ayının sonlarında Suudi Arabistan’da14. sü gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde Müslüman topluluklara yönelik zulüm ve insan hakları ihlalleri konuşuldu. Ancak ne hikmetse bu İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde Doğu Türkistan’daki toplama kampları ve bu kamplarda her türlü hak ihlaline maruz kalan Türk ve Müslüman Doğu Türkistanlılar gündem oluşturmamıştır!

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın kuruluş amacını; ‘‘Kudüs’ün tarihi statüsünü korumak, Filistinlilere karşı uygulanan insanlık dışı ambargoyu ifşa etmek ve Filistinli sivilleri İsrail saldırılarından korumak’’ olarak açıklansa da Doğu Türkistan dile getirilmiyor.

Peki bu ikilik, bu adaletsizlik karşısında Allah’a hesap vermeyecek miyiz? Filistinlilere yapılan zulme karşı çıkılıyor da Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne ve istilasına hangi mantık çerçevesinde sessiz kalınıyor? Çin’i gücendirmekten mi korkuyoruz, yoksa Doğu Türkistan’daki zulmü oradaki soydaşlarımıza reva mı görüyoruz?!

Batılı ülkelerin bile Doğu Türkistan konusunda  sessiz kaldığı için eleştirdiği İslam İşbirliği Teşkilatı, günümüz dünyasının en büyük soykırımı ile karşı karşıya olan Doğu Türkistan Türklerinin uğradığı işgal, tecavüz ve işkenceleri dile getirmeyecekse niye var ki?!

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!