İpek Yolunda yeni otoban

Ocak 19, 2019 0 Yorum Türkistan 636 Görüntülenme
İpek Yolunda yeni otoban

Türkmenistan’da başkent Aşkabat ile ülkenin doğusundaki Türkmenabat kenti arasında 600 kilometrelik otoban yapılacak. Toplam maliyeti 2,3 milyar ABD dolar olan otoban projesi Ocak 2019’da başlayacak.

Projenin, karayolu ve ek yapıların işletime tam hazır olması için üç aşamada yapılması planlanıyor. Aralık 2020’de Aşgabat-Tecen etabı, 2022’de Tecen-Mary bölümü ve 2023’te Mary-Türkmenabat kısmının tamamlanması planlanıyor.

Otobanın müteahhitliğini yapacak “Türkmen Awtoban” kapalı tip Anonim şirketin ortakları, Altyn Nesil HJ, Oguz Yol HJ, Hyzmat Merkezi HJ ve Nusay Yolları HK şirketlerinden oluşuyor. Bu proje günümüze kadar Türkmen şirketlerine verilen en büyük projeyi kapsıyor.

Otoban Aşkabat-Daşoğuz kara yolunun 24. km’de inşa edilecek çevre yol kesişme noktasından başlayacak. Tamamlama noktası ise Türkmenabat havalimanına yakın mesafede inşa edilecek çevre yol kesişme noktası olacak. Otobanda 2 adet büyük, 6 adet küçük ödeme terminalleri bulunacak.

Otoban kenarında motel, yemekhane, dukan, eczane, benzin istasyonu, otoparklar, teknik hizmet binaları ve parklar inşa edilecek.

Bu yol ile birlikte Aşkabat üzerinden Özbekistan ve diğer Türkistan ülkelerine ulaşımın büyük ölçüde kolaylaşması bekleniyor. İpek Yolu transit ve lojistik ağının çok önemli bir etabını oluşturacak olan Aşkabat-Türkmenabat otoyolunun, Türkmenistan’ın uluslararası ekonomik sisteme eklemlenmesi ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunması bekleniyor.

 

Atsız Beyoğlu

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!