Irak Türkmenlerinin Ana Dillerinde Eğitim Hakkı

Temmuz 29, 2018 0 Yorum Analizler , Dünya , Eğitim 704 Görüntülenme
Irak Türkmenlerinin Ana Dillerinde Eğitim Hakkı

Irak Türkmenleri kendi ana dillerinde eğitim görüp Türk dünyasıyla ilişkilerini güçlendirerek, Irak’ta ve tüm dünyada Türkmenlerin varlığını ve tarihsel haklarını kendi ana dillerinde okullar açarak korumaya çalışıyorlar.

Irak’ta Türkmenler 2003 yılında Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından kendi ana dillerinde okullar açmaya başladılar. Yeni açılıp Türkçe eğitim veren okullara ise Türk dünyasının devlet adamlarının, liderlerin, bilim insanlarının ve önemli yerlerin isimlerini verdiler. Aynı zamanda tabelalardaki okulların isimleri de Türkçe harflerle yazılıdır.

Türkmenlerin eğitim merkezlerinde Irak bayrağının yanında Türkmenleri temsil eden ay ve yıldızlı mavi bayrak dalgalanıyor.

Açılan okulların ilk sınıf öğrencileri geleneksel Türkmen kıyafetleri giyerek Türk kültürünü simgeliyorlar.

Kerkük ili Milli Eğitim Genel Müdürü okulların açılması ile yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “ Türkmenler 2003 yılından sonra ilk defa kendi ana dillerinde eğitim almaya başladılar, bu Türkmenlerin en doğal haklarıdır”.

Türkmenler Irak anayasasında üçüncü millet olarak görülmekte ve kendi ana dillerinde eğitim almalarına izin verildi. Açılan okular öğrenciler tarafında ilgiyle karşılandı çünkü uzun yıllar sonra ilk defa kendi ana dillerini eğitim almak hakkına sahip oldular.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!