İzmir Çalıştayından Kafkasya ve Türkistan’a İşbirliği Önerileri

Aralık 9, 2017 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 867 Görüntülenme

İzmir Uluslararası Misafir Derneği tarafından Uluslararası Bölgesel Meseleler ve Çözüm Önerileri Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayın ayda bir defa düzenlenmek üzere beş oturumda yapılması planlandı.

Çalıştaydın ilk oturumu 9 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Türkistan ve Kafkasya bölgeleri ele alınarak çözüm önerileri sunuldu. Çalıştay’da Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Özbekistan ülkelerinden gelip, İzmir’de çeşitli alanlarda lisansüstü öğrenim gören; Dastanbek Razak Uulu, Akmaral Ospanova, Eshgin Tanriverdi,  Olzhas Dossekeyev, Abror Masharipov, Zhanbolat Tologon bildirilerini sundu.

Birlik Beraberlik İçinde Bir Coğrafya: Türkistan

Öğrenciler:  “Günümüzde ‘Orta Asya’ denilen bölgenin asıl adı Türkistandır. Sömürgeci devletler Orta Asya kelimesini bölgeye sonradan vermiştir ve bunu kullanmak yanlıştır” dedi. Daha sonrasında  böl ve yönet politikasının mevcudiyeti üzerinde duruldu. Bu durumun bölgenin birleşmesine engel oluşturduğu bildirildi. Çözüm olarak coğrafyanın eski adı Türkistan’a dönülmesi ve bölgede yaşayan halkın ekonomik işbirliği içinde olmaları önerisinde bulunuldu.

Güney Kafkasya’daki güvenlik sorunu, Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ problemi ve dış ülkelerin müdahalesi anlatıldı. Bölgedeki ülkelerin başta Rusya olmak üzere ekonomi, askeri birlikleri hakkında bilgi verildi. Kazakistan ve Kırgızistan’ın üye olduğu Avrasya Ekonomik Birliğinin Rusya’nın etkisi altında olduğu bildirildi. Var olan sorunlara çözüm olarak ekonomik işbirliği ve birlikte hareket etmenin önemi tekrar vurgulandı.

Türkistan ve Kafkasya’daki bağımsızlıktan sonra bölgeye giren misyonerlerin tekrardan coğrafyayı işgal etme tehlikesinden söz edildi.

Çalıştay sonuç bildirgesi ile sona erdi.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!