İzmir’de “Hindistan Tanıtım Günü”

Aralık 3, 2017 0 Yorum Türkiye 1096 Görüntülenme

 İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının bu haftaki misafirleri Hindistanlı öğrenciler oldu.

Sunuculuğunu İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü  Elektronik Mühendisliği  bölümü öğrencisi  Harpreet Singh Brar’ın yaptığı programın açılışı Hindistan milli marşıyla başladı.  Ülkesİnin tarihi, coğrafi konumu, nüfusu, dini, dili gibi konulara değinen Brar:  “ Bazıları Hindistan’ı Osmanlı  döneminde baharat yolunun merkezi olmasından  dolayı,  bazıları  dünyadaki büyük ekonomik gücüne göre , bazıları da  Hindistan’ı Tac Mahal’ında, Bollywood filmlerinden  dolayı tanıyor” dedi.

Hindistan’ın bağımsızlık öncesi ve sonrası  dönemini  analiz eden Brar, İngilizlerin sömürge siyasetine karşı yapılan halk ayaklanmalarından da bahsetti.  Doğunun bilge ülkesi  Hindistan’ın  milli şairi  Rabindranath Tagoreni  Hindistan milli marşından başka 2 ülkenin de milli marşının yazarı olduğunu söyleyen Brar, sunumunun sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!