İZUMÖD’te  “Benin Tanıtım Günü” gerçekleştirildi

Aralık 10, 2017 0 Yorum Afrika 907 Görüntülenme

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin (İZUMÖD) geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının bu haftaki misafiri Benin’li öğrenciler oldu.

İZUMÖD’ün bu haftaki konusu Batı Afrika’da bulunan Benin Cumhuriyeti oldu. Sunuculuğunu İzmir’de öğrenim gören Benin’li öğrenci  Suheym Yusuf’un yaptığı program Benin milli marşıyla başladı.  9 Aralık’ta düzenlenen programda Yusuf, Benin’in  tarihi, coğrafi konumu, nüfusu, dini, dili ve yöresel adetlerinden bahsetti.

Dahomey Krallığı

Programın devamında ülkesinin sömürge siyaseti ve köle ticareti neticesinde aldığı yaraları dile getiren Yusuf, XVII. yüzyılda Batı Afrika’nın bu bölgesinde, fildişi ve bronz işçiliği ile ünlenen Dahomey Krallığından söz etti.

Yusuf: “Dahomey Krallığının” toprakları bugünkü Benin Cumhuriyeti’nden daha geniş idi. Bu bölgeye gelen başta Portekiz ve Hollandalılar olmak üzere Avrupalılar, yerel halkın misafirperverliğini kötü amaçlı kullanarak köle ticaretine yöneldiler. Batı Afrika’nın bu kıyı bölgesi “Köle Sahili” olarak anıldı” dedi. Yusuf,  Ouidah Limanından 3 milyona yakın yerli halkın, Avrupa ve Amerikalılar tarafından Amerika kıtasına köle olarak pazarlandığını sözlerine ekledi.

Sunumun sonunda Yusuf ve arkadaşlarının yapıtığı danslar izleyicilerin beğenisini topladı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!