Kabil’de Camiye Terör Saldırısı

Haziran 3, 2020 0 Yorum Türkistan 278 Görüntülenme
Kabil’de Camiye Terör Saldırısı

Kabil’in Vezir Muhammed Ekber Han Camine terör saldırısı düzenlendi.  Teröristler tarafından Caminin içinde patlatılan bomba sonucunda pek çok kişi yaralanırken Vaiz Muhammed Ayaz Niyazi hayatını kaybetti. 

Afgan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Niyazi’nin Salı akşamı Vezir Muhammed Akbar Han Caminde meydana gelen patlamada hayata gözlerini yumduğu bildirildi.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, “Bugünkü akşam yemeğinde yaralanan Mevlevi Ayaz Niyazi, dakikalar önce şehit edildi” denildi.

Başkanlık Sarayı, Vezir Muhammed Ekber Han Caminin bombalanmasını kınayan bir bildiri yayınladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşraf Gani, “Camilere, dua odalarına, hastanelere ve sivillere yönelik terör saldırıları bir savaş suçudur” ifadelerini kullanarak terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Acımasız eylemi kınayan Başkan Gani, camilere, Tekkeye, hastanelere, sivillere ve kamu tesislerine yapılan saldırının insanlık dışı bir suç olduğunu söyledi.

Ülkenin Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Ayaz Niyazi’nin ailesine ve arkadaşlarına derin taziyelerini ifade ederken, bu trajik olayın kapsamlı bir şekilde araştırılacağını duyurdu. Ardından yaralıların tedavisi için ilgili kurumlara başsağlığı diledi.

Dr. Muhammed Ayaz Niyazi Kimdir?

Dr. Muhammed Ayaz Niyazi 1965 yılında Bedehşanki Yamgan şehrinde doğdu.

İlköğretimini İslami bilimlerde tamamladıktan sonra eğitimine devam etmek için Pakistan’a gitti. Darul-Kura Peşaver ‘deki Darul Ulum’da eğitim gördü; burada din bilimleri ve eğitimi okudu.

Aynı zamanda, ikinci öğretim okulunu bitirdi ve İslam ekonomisinde lisans eğitimini tamamladığı Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi’ne gitti. Dr. Niyazi, üniversite diplomasını tamamladıktan sonra İslam ekonomisinde yüksek lisans yaptı.

İslami hukuk açısından Dr. Niyazi, doktora derecesini İslami hukuk perspektifinden de almıştır. Niyazi, aynı zamanda Vezir Ekbar Han Ulu Camii’nin vaizidir. Niyazi, Afganistan’da tartışma ve konuşmalarıyla en çok ilgi gören genç din bilgini figürlerinden birini oluşturuyordu.

Niyazi, Kuran’ı on iki yaşında ezberledi. Birçok genci dini sorumluluklardan haberdar etti. Dr. Niyazi’nin propagandası ve ilginç konuşmaları sebebiyle Kabil’den gelir. İslami bilimler alanında parlak  ve genç din bilginleri arasındaydı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!