Kabil’de Maarif Vakfından Türk Dilinde Gençlik Buluşması

Mayıs 28, 2018 0 Yorum Eğitim , Türkistan 655 Görüntülenme
Kabil’de Maarif Vakfından Türk Dilinde Gençlik Buluşması

Türkiye Maarif Vakfı, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Kabil Üniversitesinde Gençlik ve Kardeşlik Buluşması düzenledi.

Türkiye Maarif Vakfı (TMV), Afganistan’ın başkenti Kabil’de Kabil Üniversitesi Türkoloji Bölümü 1. Geleneksel Gençlik ve Kardeşlik Buluşması düzenledi. Edebiyat öğretmeni İsmail Korkmaz, her iki ülkenin geleceğinde eğitimin ne kadar önemli olduğunu göstermek için Afganistan’da olduklarını belirtti.

Kabil Üniversitesi Türkoloji Bölümü Başkanı Yardımcısı Hamidullah Tadaş da ”Türkiye’nin başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri kendi kültürlerine sahip çıkmasıdır” diye konuştu. Tadaş, Afganistan’daki gençlerin de kültürel hizmetlerde bulunmaları için Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumalarının ayrıca önemli olduğunu söyledi.

Türkoloji Bölümü öğrencileri adına konuşan Asma Mukadasa Safi, Türkiye Maarif Vakfının çalışmalarından mutlu olduklarını, Türk devletinin Afgan öğrencilerin yanında olmasının geleceğe dair umutlarını artırdığını kaydetti. Programda şiir ve edebiyat kulübü öğrencileri Türkçe şiirler okurken, türkü kulübü öğrencileri de “Çırpınırdı Karadeniz” ve “Mihriban” türkülerini seslendirdi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!