Yalan Habere Kimler İnanır?

Aralık 26, 2017 0 Yorum Medya , Türkiye 960 Görüntülenme

İZMİR –  YTB Ege Üniversitesi Koordinasyon Ofisinde “Yalan Haberin Anatomisi” isimli konferans düzenlendi. Konferansta, Koordinasyon Ofisi Başkanı Selvet Çetin de vardı. 

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Kamal Salimov, 26 Aralık 2017 tarihinde Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Ege Üniversitesi Koordinasyon Ofisi’nde “Yalan Haberin Anatomisi” isimli konferansın konuşmacısıydı. Konferansa Koordinasyon Ofisi Başkanı Sayın Selvet Çetin ve farklı ülke ve üniversitelerden öğrenciler de katıldı.

Neden Yalan Habere İnanırız?

“İktidar-medya-sermaye” üçgenindeki ilişki ve dengelerin zamanla sermaye lehinde şekillendiğinden bahseden Kamal Salimov, medyanın ister kurumsal, ister sosyal medya aracılığı ile yalan haber üretme sürecine girildiğinden söz etti. Salimov’a göre özellikle sosyal medyanın  yoğun bir şekilde kullanıldığı modern dünyada yalan haber üretmek ve bunu milyonlara ulaştırmak oldukça kolay bir hale gelmeye ve önemli etkiler yaratmaya başladı. Bu da yalan haberle, doğru haberi birbirinden ayırt etme ve bu bilgi, veri bombardımanından etkilenmeme adına önemli sorunları da kendisi ile beraber getirmiş oldu.

Dünyaca ünlü üniversite ve kuruluşların yalan habere ve bu tür haberlere inanma ile ilgili yapmış oldukları  kapsamlı araştırmalarla da katılımcıları tanıştıran Kamal Salimov:  “Yalan habere inanıp inanmama konusundaki temel farklılıkların eğitim düzeyimiz, cinsiyetimiz gibi faktörler değil, duygularımız, ait olduğumuz taraf, savunduğumuz siyasi ve ideoloji görüşler ile ilgilidir” dedi.

“Post-truth” kavramından da bahseden Salimov, içinde bulunduğumuz dönemin karakteristik özelliklerinin haritasını çizdi ve farkında olmazsak bir çok yalanın bize hakikat diye yutturulabileceğini söyledi. Bundan sonra da anlattıklarını daha anlaşılır kılabilmek için farklı ülkelerden ve Türkiye’den çok farlı yalan haber örnekleri, haberlerin nasıl üretildiği, yalan olduğunun nasıl meydana çıkması ile ilgili çarpıcı örnekler verdi.

Konferansın sonunda dünya genelinde ve özellikle de AB çerçevesinde yalan haber ve habercilikle ilgili alınmaya çalışılan önlemlerden bahseden Kamal Salimov, konularla ilgili katılımcıların sorularını yanıtladı.

Verdiği konferanstan ve aktardığı bilgilerden dolayı kendisine teşekkür eden Koordinasyon Ofisi Başkanı Sayın Selvet Çetin kısa bir konuşma yaptı ve daha sonra Kamal Salimov’a teşekkür belgesini takdim etti.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!