Kanlı Ocak

Ocak 20, 2019 0 Yorum Analizler , Kafkasya 313 Görüntülenme
Kanlı Ocak

Azerbaycan halkı, Sovyetler Birliğinin çöküşü ve bağımsızlığın kazanılmasında önemli bir dönüm noktası kabul edilen “Kanlı Ocak” olaylarını aynı zamanda tarihlerinin şanlı  bir sayfası olarak da görüyor.

1990 yılının başlarında Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepki göstermek için protesto gösterileri düzenleyen Azerbaycanlıları dağıtmak için Bakü’ye gelen Sovyet Ordusu, 20 Ocak’ta aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 140’a yakın sivili katletmiş, yüzlerce kişiyi yaralamıştır.

Moskova, Bakü’de, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını isteyen tüm cumhuriyetlere bir göz dağı vermek istemişti. Ama bu ters etki yaptı. Cenaze törenleri de Sovyetler Birliği karşıtı gösterilere dönüştü. Bağımsızlık talepleri arttı.

Rus askerleri çekildikten sonra Azerbaycan, 1991’de zaten dağılma sürecinde olan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandı.

Daha sonra yayınlanan uluslararası raporlarda da, Ocak 1990’da Sovyet ordusunun orantısız güç kullandığı teyit edildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda, yapılan operasyonun “Azerbaycanlıları toplu olarak cezalandırmak olduğu” belirtildi.

Gorbaçov da sonraki yıllarda, 20 Ocak olaylarıyla ilgili kararının, hayatının en yanlış kararlarından biri olduğunu söylemişti.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!