Kaplan: “Öğrenci Projesi Türkiye’nin en büyük insani projesidir”

Kasım 12, 2018 0 Yorum Eğitim , Türkiye 400 Görüntülenme
Kaplan: “Öğrenci Projesi Türkiye’nin en büyük insani projesidir”

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Yurt Dışı Eğitim Öğretim Eski Genel Müdürü Hasan Kaplan, Toplumsal Gelişim Derneğinde (TOGED) Türk Dünyası örgencileriyle bir araya geldi. Kaplan konuşmasında Öğrenci Projesinin Türkiye’nin en büyük insani projesi olduğunu dile getirdi.

Büyük öğrenci projesinden faydalananların sayısının elli bin kişiyi aştığını bildiren Kaplan: “Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığında göndere çekilen Türk bayrakları bizleri ağlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında sürece ilişkin bilgi aktarmaya devam eden Kaplan dönemin Cumhurbaşkanı danışmanı Namık Kemal Zeybek’in projenin hayata geçirilmesinde büyük emeği olduğunu söyleyerek,  öğrenci projesinin yüz, iki yüz öğrenci olarak belirlenirken Başbakan Süleyman Demirel’in on bin öğrenci projesi ile bambaşka bir boyuta ulaştığını söyledi.

Kaplan:  “İlk yıllarında çok zorlanıldı ama bugün sisteme bağlandı. Büyük öğrenci projesi Türkiye’nin üzerine aldığı eğitim ordusu kurulması projesidir. Neticesinde güçlü bir Türk Dünyası beklenmişti. Genel müdürlüğümüz zamanında Türk dünyasından gelen öğrencilere ağaç diktirmiştik. Amacımız öğrencilere Türkiye’de dikili bir ağaçlarını sağlamak içindi. Başardık”  sözlerini ekledi.

Kamuoyunda yeterli bilgilendirme olmamasından kaynaklanan misafir öğrencilerin “yabancı öğrenci” olarak değerlendirilmesine dikkat çeken Hasan Kaplan bunun yanlış olduğunu belirterek, durumun aşılmasında üniversitelerde bilinçlendirme toplantılarının düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

“Türk Dünyası güçlü olduğunu ortaya koydu”

Deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Kaplan: “1990’lı yıllarda her alanda Türk dünyası ile işbirliği geliştirilmeye çalışıldı. Türkiye’ye akademisyenler getirildi, Türkiye’den Akademisyenler gönderildi. Üniversiteler arasında da işbirliği protokolleri imzalandı. İlk yıllar uygulanamadı bu protokoller ama daha sonra ürkeklik atıldı” ifadelerini kullandı.

Soydaşlar birbirini tanıdık sıra daha güzel işlerin ortaya çıktığını kaydeden Kaplan konuşmasını: “ Türk Dünyası güçlü olduğunu ortaya koydu. Türk Dünyası güçlendi ve herkes tarafından dinlenmeye başladı. Gençler eğitim fırsatı size alanınızda en iyi olmayı ve dünyanın her yerinde tanıdığınız olmasını sağladı. Bu fırsatı kullanın. Hayatı ciddiye alın ve günde bir iki satır yazın” sözleriyle tamamladı.

Kail Halil

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!