Karadağ İzmir’de Tanıtıldı

Aralık 24, 2017 0 Yorum Balkanlar , Türkiye 903 Görüntülenme

İZMİR- İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinde “Ülke tanıtımları günü” programı çerçevesinde “Karadağ Tanıtım Günü” gerçekleştirildi.

İzmir Uluslararası Misafir Öğrenci Derneğinin geleneksel olarak düzenlediği ülke tanıtım programlarının devamı olarak dün cumartesi Karadağ tanıtıldı. Ege üniversitesi sosyoloji bölümü öğrencisi Bajram Muric’ın sunduğu programda Karadağ’ın tarihi, coğrafi yerleşkesi, nüfusu, dini, dili, yöresel adetlerini tanıtıldı.

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek ve güneyinde de ise Adriyatik Denizi yer almaktadır.

Karadağ- Türkiye İlişkileri

Türkiye’nin “Karadağ’ı ilk tanıyan ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Muric, Türkiye’nin bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunan Karadağ’ı dost ülke olarak gördüğünü söyledi. Türkiye’nin öncelikli dış politika hedefi Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme olan Karadağ’ın bu yöndeki çabalarına destek verdiğini söyleyen Muric, iki ülke arasındaki üst düzey temas ve ziyaretler yoğun ve başarılı bir şekilde sürdüğünü dile getirdi.

Türkiye ile Karadağ arasındaki ilişkilerin diğer önemli bir unsuru olan Karadağ nüfusunun yüzde 19’unu Boşnaklar, Karadağlı Müslümanlar ve Arnavutlardan oluştuğunu vurguladı. Muric 2007 yılında kurulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Karadağ ofisinin faaliyetlerini başarılı bir şekilde sürdürdüğünü dile getirdi.

Karadağ’ın Fethi

Karadağ (Montenegro) Prensliği, Fatih Sultan Mehmet Han’ın döneminde 1479 yılında Osmanlı Devleti himayesine girmiştir.

Program, katılımcıların soru cevap ile devam ederek etkinliği düzenlenmesine katkıda bulunanlara teşekkürlerle sona erdi.

 

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!