“Kardeş Toplumlarda Kadının Yeri ve Sorunları” temalı seminer gerçekleştirildi

Mart 8, 2021 0 Yorum Kafkasya , Türkistan , Türkiye 352 Görüntülenme
“Kardeş Toplumlarda Kadının Yeri ve Sorunları” temalı seminer gerçekleştirildi

Uluslararası Genç Bilimci, Girişimci ve Mentörleri Ağı (ULUĞ), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle “Kardeş Toplumlarda Kadının Yeri ve Sorunları” temalı seminer gerçekleştirdi. 7 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te zoom programı üzerinde düzenlenen seminerde, Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinde yaşayan bilimciler, eğitim, ekonomi, siyaset, kültür ve diğer alanlardaki kadının yeri ve sorunlarını ele aldı. 

Dr. Zebinisa Kamalova (Özbekistan) ve Dr. Aziza Ergeşkızı (Kırgızistan) möderatörlüğünde gerçekleşen programda, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Doğu Türkistan, Kaşkay Türkleri ve Kırım’daki kadınların toplumdaki rölü konuşuldu.

ULUĞ Eş Genel Yöneticisi Nimet Nur Özgünseven’in yaptığı açılış konuşmasından sonra; Buta Bağırova “Kaşkay Türklerinde kadınlar”, Janar Temirbekova “Kazakistan’da kadınların konumu ve güçlendirme yolları”, Aykanış Eşnazarova “Kırgızistan’da kadının yeri ve önemi: siyasette kadınlar”,  Şebnem İsmayılova “Azerbaycan’ın yakın tarihinden günümüze kadınlar”, Çaroş Yusuf “Günümüz Özbek kültüründe kadının yeri ve sorunları”, Deniz Şahin Cinoğlu “Büyükşehir Belediyeleri Mevzuatında kadına yönelik düzenlemeler ve uygulamaları”,  Madine Muhammed “Doğu Türkistan’da kadın olmak ve mucadele”, Hande Gündüz “Kırım’da milli kimliğin tesisinde kadınların rölü”, Dilşad Taşkın “Toplumsal cinsiyet eşitliği ve Türkiye” konu başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!