Kayseri’de Kırgızistan Kültürü Tanıtıldı

Nisan 4, 2018 0 Yorum Bölgeler , Türkistan 1295 Görüntülenme

Erciyes Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Koordinatörlüğü ve Kırgızistan Öğrenciler Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği Kırgızistan Kültür Tanıtım Günü Kayseri’de gerçekleşti.

Tanıtım günü Erciyes Üniversitesinin Sabancı ve Kültür Sitesinde gerçekleştirildi. Etkinlik Şehitler için okunan kuran ve Türkiye-Kırgızistan İstiklal Marşı’yla başlandı.

Resmi konuşmaların ardından Kırgızistan’da iki senede bir düzenlenen “Dünya göçebe oyunları” hakkında video gösterildi.

Programda Kırgız çalgı aletleri: komuzu, çopo çooru (flüt), ağız kopuzu ve Kırgız türküleri sahnede yer aldı. Daha sonra Kara Corgo ve Kırgız kızlar milli dansları gösterildi..

Şanslı biletlerin sahiplerine, soruya ilk ve doğru cevap verenlere milli hediyeler takdim edildi. Seyirciler için konser sonunda Kırgız Pilavı ikram edildi.

Etkinlikte Kırgız milli ürünleri, kiyafetleri, dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un kitapları sergilendi. Soru-cevap oyunu ve hediyeler çekilişi ile Etkinlik sonlandırıldı.

Kayseri Kırgızistan Öğrenciler Birliği Başkanı Erbolot Kasımov  ”Kırgızistan Kültür Tanıtım Günü”nün her sene düzenlendiğini belirterek, ” Biz kültür tanıtım günlerini her sene farklı tarzda yapmaya çalışırız. Bu seneki program ‘Dünya Göçebe Oyunları” ağırlıklı gerçekleştirildi. Türk dünyasının ortak göçebe kültürünü ve örf-adetlerini tanıtmaya, hatırlatmaya çaba gösterdik.” ifadesini kullandı. Kasımov konuşmasının  sonunda etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen hocalarına, tüm seyircilere ve  farklı şehirlerden katılan öğrencilere teşekkür etti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!