Kazak Şair Suleymenov: “Minsk Grubu Görevini Yapmadı”

Ekim 27, 2020 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 321 Görüntülenme
Kazak Şair Suleymenov: “Minsk Grubu Görevini Yapmadı”

Kazakistan’ın ve tüm Türk dünyasının şairi, dünyaca tanınan bilim ve düşünce adamı, halk tarafından tanınmış kişi, diplomat, yazar Olcas Suleymenov, Azerbaycan medyasına konuştu. Suleymenov, Azerbaycan halkına seslenerek bu tarihi günlerde Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirtti.

Olcas Suleymenov, “Geçenlerde Moskova’dan bir gazeteci bana bir soru sordu ve soru şu şekildeydi: “Tabii siz Azerbaycan’ın tarafındasınız” Ben de cevap verdim: Azerbaycan bir futbol takımı değil, bu yüzden ona taraftar olayım. Azerbaycan benim kardeş halkım. Bu büyük millete, bu cumhuriyete sempati duyarsam bunu büyük bir zevkle yaparım. Bakü, Gence, Şuşa, Fizuli ve daha birçok şehirde harika günler geçirmişliğim var, bütün bu şehirlerin hepsini ziyaret ettim, oralara Sovyet döneminde gitmiştim. Orada yaşanan olayların farkındayım. Yaklaşık 30 yıldır hepimiz bu acıyla yaşıyoruz. 80’lerin sonunda – 90’ların başında başlayan trajedilerden üzüldük. O yıllarda “Kara Ocak 1990″ tarihinde gerçekleşen olaylar sırasında, ben oradaydım” ifadelerini kullandı.

Olcas Suleymenov konuşmasına şu şekilde devam etti: “Şu andaki gidişat, dünyanın etkili ülkelerini içeren Minsk Grubu’nun beceriksizliğinin bir sonucudur. Ne yazık ki 30 yıldır hiçbir şey yapmadılar. Bu nedenle Azerbaycan kendi topraklarını işgalden kurtarmak zorunda kaldı. Elbette, Gence’ye bir füze saldırısı yapıldığını duyduğumda çok endişelendim. Bu tamamen yasak bir saldırı ve düpedüz bir provokasyondur. Çünkü şehirlere roket saldırılarının yapılması uluslararası hukuk tarafından da yasaklanmıştır. Ermenistan bu kuralı büyük ölçüde ihlal etti. Füze saldırısı emri en yüksek devlet yetkilisi tarafından verilir. Muhtemelen bu durumda saldırı emri Ermenistan Başbakanı tarafından verilmiştir. Bu hepimiz için bir aşağılamadır ve bizi üzüyor” dedi.

Suleymenov konuşmasının devamında şunları kaydetti: “İyi haber şu ki, bazı bölge ve kasabaların işgalden kurtarıldığına dair haberler alıyoruz. Fizuli’nin özgürleştiğini duydum. Şimdi nasıl olduğunu bilmiyorum ama ben oradayken son derece büyüleyici bir şehirdi. 30 yıldır işgal altında kalan yedi bölgenin hepsinin özgürleşeceğine inanıyorum. Umuyorum ki Minsk Grubu, Azerbaycan’ın özgürleştirdiği ve kesinlikle kendi başına özgürleştireceği toprakları için verdiği mücadeleyi de takdir edecek ve destekleyecektir. Sevgili Azerbaycan’a başarı ve barış diliyorum. Bunu canı gönülden içtenlikle istiyorum. Azerbaycan halkına olan bağlılığımı, sevgimi dile getiriyorum. Barış, huzur ve aydınlık günler diliyorum.”

Haber kaynağı: https://www.trend.az/azerbaijan/politics/33210867.html

 

 

Suinbay Suyundikov

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!