Kazakistan Bağımsızlık günü Konya’da Kutlandı

Aralık 11, 2019 0 Yorum Türkistan , Türkiye 244 Görüntülenme
Kazakistan Bağımsızlık günü Konya’da Kutlandı

Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 28. yıldönümü Selçuk Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma ve Tanıtım Topluluğu ve Kazakistan Konya Öğrenci Birliği’nin  düzenlediği etkinlikle kutlandı. Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merzezi’nde gerçekleşen etkinliğe; Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ve Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Kara, akademisyenler ve Kazakistanlı öğrenciler olmak üzere üniversite öğrencileri katıldı.

Etkinlik, Kazakistan’ın bağımsızlığa giden yolunu anlatan kısa bir video ile başladı. Daha sonrasında devam eden konser programında Kazak milli çalgısı dombırayla söylenen türküler, geleneksel Kazak dansı, okunan Kazakça şiirler seyircinin büyük ilgisini topladı. Programın sonunda Türk Halklarının ilk adım töreni Tusau Kesu (Köstek kesme) töreni yapıldı. Bir bebeğin yeni yürümeye başladığında yapılan bu gelenek, çocuğun düzgün yürümesi ve ayaklarını yere sağlam basması arzusuyla yapılmaktadır. Etkinlikte küçük Tomiris bebeğin tusauını Büyükelçi Abzal Saparbekulı kesti.

Etkinlik, Kazakistan’a özgü ikramların sunulması, geleneksel eşyalar sergisi ve hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!