Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: “Bağımsızlık Her Şeyden Değerli”

Ocak 7, 2021 0 Yorum Kültür , Türkistan 246 Görüntülenme
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: “Bağımsızlık Her Şeyden Değerli”

Bugün Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev’in “Bağımsızlık her şeyden değerli” adlı makalesi yayınlandı. Aslında, bu makale Kazakistan’ın 30. bağımsızlık yılını açısından dönüm noktasına odaklanıyor.

Cumhurbaşkanı, Kazakistan’ın son otuz yıldaki bağımsızlığın değerini özetleyerek ve yeni ileriki yıllara dönük kalkınma önceliklerini belirliyor. Önümüzdeki on yılın ana hedefi ise hukuku ön plana çıkaran adil bir toplum ve kurumsallaşan sağlam bir devlet olmayı devam ettirmektir. Tokayev, ülkenin başarısı, tüm vatandaşların yaşam standartlarının yüksek olmasıyla ölçülmesi gerektiğini vurguluyor.

Kazakistan topraklarının atalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu belirten Tokayev, “Büyük Kazak topraklarını bize kimse hediye bırakmadı. Bizim tarihimiz 1991 ile sınırlı değil. Halkımız, Kazak Hanlığı döneminde de onun öncesi olan Altın Ordu, Gök Türk Kağanlığı, Hun, Saka devirlerinde bile bu topraklarda yaşadı, büyüdü. Kısacası milli tarihimizin temeli, kadim zamanlara dayanıyor” diyerek Kanak milli tarihine vurgu yapıyor.

Tokayev, Kazakistan’ın toprak bütünlüğüne ve komşuluk ilişkilerine zarar vermeye çalışan bazı art niyetli yabancılara hem resmi kurumlarla hem toplumsal olarak tepki gösterileceğine işaret ederek, “Bir kez daha ulusal çıkarlarımızı her türlü koruyacağımızın altını çizmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti’nin sınırlarının uluslararası düzeyde tanındığını, buna kimsenin itiraz edemeyeceğini vurgulayan Tokayev, önceki günlerde ülkede bazı Rusya milletvekillerince Kazakistan topraklarına ilişkin iddialarının gündeme geldiğini anımsattı.

“Kazak toprağı asla yabancılara satılmayacak”

Gelecek yıl ülkede yabancılara arazi satılmasına yönelik moratoryumun sona ereceğini belirten Tokayev, “Kazak toprağı asla yabancılara satılmayacak. Bunu artık her vatandaşımızın bilmesi şart” olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Kazak halkının yıllarca tedirgin eden konuların başında ülke toprağın yabancılara satılması olmuştu.

Cumhurbaşkanı Tokayev, her vatandaşın devlet dili olan Kazakçayı bilmekle yükümlü olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bu konuda tüm Kazakistanlılara, hala Kazakça bilmeyen vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Gençlerin, istediklerinde İngilizce veya başka dilleri tez zamanda öğrendiklerini görüyoruz. Halkımız ‘Geç hiçten iyidir’ diyor. Dili öğrenmek için niyet etmek yeterlidir.”

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!