Kazakistan Dışişleri Bakanlığından Dağlık Karabağ Açıklaması

Kasım 11, 2020 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 282 Görüntülenme
Kazakistan Dışişleri Bakanlığından Dağlık Karabağ Açıklaması

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına dair açıklama yapıldı. Kazak Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’daki ateşkesin bölgede kalıcı barış sağlamasını umduğunu açıkladı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dağlık Karabağ çatışma bölgesinde ateşkes ve tüm askeri operasyonların sonlandırılması ilgili açıklamalarını takdir ediyoruz. Varılan anlaşmalar BM Güvenlik Konseyi kararları ile uyumludur ve Dağlık Karabağ sorununun çözümüne temel teşkil edebilir. Rusya Federasyonu’nun bu anlaşmanın gerçekleştirilmesindeki yapıcı rolüne ve anlaşmaların pratikte uygulanmasına yönelik barışı koruma çabalarına özellikle dikkat çekiyoruz. Azerbaycan ve Ermenistan halklarının bu zor dönemde bölgede güvenliğin oluşması, kalıcı barış ve uyumun arttırılması için sağlam bir temel oluşturmaya çalışacaklarını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve Ermenistan, dün gece 00.00’dan (TSİ) itibaren ateşkes yapılması yönünde anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre, Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacak, Ermenistan, işgal altında tuttuğu Laçın, Kelbecer ve Ağdam illerini ay sonuna kadar boşaltacak.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!