Kazakistan Milli Savunma Sanayisini Güçlendirecek

Şubat 8, 2021 0 Yorum Analizler , Türkistan 147 Görüntülenme
Kazakistan Milli Savunma Sanayisini Güçlendirecek

Kazakistan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi, Nursultan Nazarbayev başkanlığında toplandı. Toplantıda Kazakistan’ın 2021-2025 yılları arası Ulusal Güvenlik Stratejisinin ana yönleri, Silahlı Kuvvetlerin yeni teçhizatlarla yapılanması ve savunma sanayisinin geliştirilmesi ile ilgili konular ele alındı.

Toplantının açılışını yapan Güvenlik Konseyi Başkanı Nursultan Nazarbayev, bugün diğer ülkelerle birlikte Kazakistan’ın da güvenlik ortamında niteliksel bir değişim sürecine girdiğini kaydetti.

Nazarbayev: “Asla ihlal edilmeyecek milli çıkarlara sahibiz”

Nazarbayev: “Birliği güçlü devlet ve millet olarak bir dönüm noktasına geldik. Korona virüs salgını dönüm noktasını oluşturdu. Önümüzdeki yaklaşık on yıllık süre içerisinde bu salgının etkisi olacak” dedi. Nazarbayev, günümüzde geleneksel ulusal güvenlik sorunlarında bir dönüşüm olduğunu ve bunun yanı sıra yeni siber tehditlerin de ortaya çıktığını ifade etti.

Nazarbayev, Kazakistan toplumunun modern koşullara uyum sağlayabilen yeni milli güvenlik mimarisini geliştirme ihtiyacının olduğuna vurgularken sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ekonomik, teknolojik, sosyal durum ve dış koşullar ne kadar değişirse değişsin, asla ihlal edilmeyecek milli çıkarlara sahibiz. Bunlar, Kazakistan’ın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, milli birliği, siyasi istikrarı, vatandaşların refahı ve sosyal adaletidir. Ulusal güvenlik stratejisinin söz konusu değerlerin korunmasına, bağımsızlığımızın güçlendirilmesine dayanıyor ve bu yıl Kazakistan’ın Bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kutlayacağız”.

“Artık sağlık konusu, ulusal güvenliğin ve sosyal istikrarın kilit noktası olarak düşünülmelidir”

Nazarbayev, bulaşıcı ve diğer tedavileri bulunmayan hastalıkların küresel bir tehdit haline geldiği için biyogüvenlik konusunun uzun süre gündem dışı kalmayacağını kaydetti. Bu bağlamda, biyogüvenlik ve halk sağlığına yönelik temel tehditlere karşı etkili önlemlerin önemini vurguladı. Nazarbayev şunları kaydetti: “Artık sağlık konusu, ulusal güvenliğin ve sosyal istikrarın kilit noktası olarak düşünülmelidir. Pandemi sırasında sosyo-ekonomik yavaşlamalar meydana gelir. Her şeyden önce, gelirde bir azalma olacak, bölgeler, şehirler ve köyler arasındaki eşitsizlik artacaktır. Bu sorunların çözümüm için planlı çalışmak gerekir. Düşük gelirlilere yönelik geniş çaplı destek sağlanmalıdır”.

Ayrıca Nazarbayev, ekonomik güvenlik, siber güvenlik, bilgi güvenliği ve beşeri sermaye güvenliği konularına da özel önem verdiğini belirtti.

“Gerçek tehdit doğal yer altı kaynak fiyatlarının düşmesi değil, ülkenin entelektüel potansiyelinin düşmesidir”

Nazarbayev: “Gerçek tehdit doğal yer altı kaynak fiyatlarının düşmesi değil, ülkenin entelektüel potansiyelinin düşmesidir” dedi.  Bu özellikle eğitim için geçerlidir. Bu alanda hala gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz. Önümüzdeki on yılda eğitim ve bilim bizim ulusal emelimiz olmalıdır şeklinde ifadeler kullandı.

Ayrıca geleneksel ulusal güvenlik türleri olan dış ve askeri güvenliğe de değindi. Buradaki temel zorlukların, dış güçlerin çatışması, Merkezi Asya ve çevresinde istikrarsız bölgeler oluşturma olasılığı, bölgedeki terör, radikal ve diğer yıkıcı güçlerin yoğunlaşmasıyla ilgilidir olduğuna dikkat çekti.

Görüşmenin ardından üyeler, Kazakistan Cumhuriyeti’nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisinin kavramsal ilkelerini onayladı. Ayrıca Kazakistan Cumhuriyeti’nin askeri güvenliğini sağlaması ve Silahlı Kuvvetlerin gelişmesiyle ilgili konuları da görüşüldü.

Kazakistan Silahlı Kuvvetleri 2030 yılına kadar yeniden yapılanacak

Konsey Başkanı, ülkenin silah ve askeri teçhizat üretiminde yeni teknolojilerin ve teknolojik gelişmeleri dikkate alarak silahlı kuvvetlerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Silahlı Kuvvetlerin 2030 yılına kadar yeniden yapılanması ve savunma sanayisinin geliştirileceğini söyledi.

Ayrıca Nazarbayev, yerli ve milli savunma sanayinin ve araştırma ve geliştirmesine önem verilmesini ve Silahlı Kuvvetlerin askeri eğitim düzeyini arttırmak ve bölgesel savunma güçlerini güçlendirmek amacıyla bir dizi özel talimatlar verdi.

Kazakistan’da milli düzeyde desteklenen büyük proje

İleri teknolojili sektörlerinden olan savunma sanayisi, Kazakistan’da milli düzeyde desteklenen büyük proje olacak. Kazakistan’ın kritik coğrafi konumu açısından bakıldığında acilen savunma sanayisinin geliştirilmesi gerektiği düşünülüyor. Milli Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar hem zaman hem de uluslararası konjonktör açısından isabetli bir karar olarak yorumlanıyor.

Caydırıcılık potansiyeli yüksek askeri güç, milli güvenliğin ve uluslararası politika yönünün temel belirleyicisi olarak varsayılıyor. Savunma sanayinin ülkelerin güvenliği ve etkinliği bakımından sahip olduğu önem, uluslararası alanda egemen olmak isteyen ülkeleri savunma alanında ileri teknoloji geliştirmeye yöneltiyor. Yerli ve milli savunma sanayi teşkil etmenin temel amacı, Kazakistan’ın bu alandaki dışa bağımlılığını asgariye indirerek, bölgede ve uluslararası alanda en önemli yaptırım güçlerinden biri olan askeri etkiyi oldukça en üst düzeye çıkarmayı sağlamak.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!