Kazakistan Parlamento Seçimleri Gözlemcileri Arasında TÜRKPA da Var

Ocak 8, 2021 0 Yorum Türkistan 159 Görüntülenme
Kazakistan Parlamento Seçimleri Gözlemcileri Arasında TÜRKPA da Var

Nur-Sultan, 8 Ocak 2021 Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Parlamento seçimlerinde TURKPA gözlemcilerini kabul etti. Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şahrat Nurışev, Meclis seçimlerini gözlemci görevi için Kazakistan’a gelen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi’nin (TÜRKPA) gözlemci heyeti ile bir araya geldi.

Toplantı esnasında gözlemcilere seçim kampanyası ve ülkedeki bazı seçim prosedürleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca kurumlar arası işbirliği konuları TÜRKPA temsilcileri ile görüşüldü. Kazakistan Parlamento seçimi için ayrıca uluslararası kuruluşlardan gözlemciler bulunacak. Ayrıca Türk Keneşi temsilcileri de bu düzenlenecek seçim sürecinde gözlemci olarak görevlendiriliyor.

Avrupa Konseyi’nin yanı sıra Türk Dünyası Parlamenterler Asamblesi de çok sayıda gözlemci ile süreçte yer alıyor. Türkiye Cumhuriyetini temsilen Yüksek Seçim Kurulu temsilcileri ve TÜRKPA üyesi milletvekillerinden oluşan delegasyon da seçimlerde gözlemci olarak görev yapacak.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA)

TÜRKPA, Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in girişimiyle kurulmuştur. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 21 Kasım 2008 tarihinde İstanbul’da yer alan “Dolmabahçe Sarayında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyeti Parlamento Başkanlarının imzalamış olduğu Anlaşma ile kurulmuştur.

29 Eylül 2009 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti başkenti Bakü’de, TÜRKPA’nın Birinci Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirilmişt. Toplantıda TÜRKPA’nın İçtüzüğü, Sekretaryası ve Bakü Beyannamesi kabul edilmiştir. Aynı zamanda TÜRKPA Sekretaryası’nın sürekli olarak Bakü şehrinde yerleşik olması karara bağlanmıştır.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!