Kazakistan Türkiye ile İHA Alımını Görüştü

Şubat 8, 2021 0 Yorum Türkistan , Türkiye 154 Görüntülenme
Kazakistan Türkiye ile İHA Alımını Görüştü

Kazakistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Muhsin Dere, Kazakistan’a gerçekleştirdiği iki günlük çalışma ziyareti kapsamında Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev ile görüşme düzenlendi. Taraflar, Türk İnsansız Hava Araçlarının (İHA) Kazakistan’a sevkiyatını ve İHA’ların bakımının bu ülkedeki şirketlerde yerelleştirilmesini istişare etti.

Yermekbayev, savunma alanında ortak şirketlerin kurulması, hem Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi hem de Türkiye’deki askeri eğitim kurumlarında nitelikli uzmanlar yetiştirilmesi konusunda yürütülen askeri işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Muhsin Dere ve beraberindeki heyet, Nur-Sultan’da mevkidaşı Muhammed Talasov ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Türk İHA’larının Kazakistan’a sevkiyatını ve İHA’ların bakımının bu ülkedeki şirketlerde yerelleştirilmesini istişare etti. Kazakistan Savunma Bakanlığı Türkiye yapımı zırhlı tanklar hakkında da bilgi istedi.

Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki savunma sanayi alanındaki ortaklıkların yanı sıra askeri eğitim alanında işbirliği konuları ele alındı. Kazakistan ile Türkiye’nin çok yönlü stratejik ilişkilerini geliştirmeye devam edeceği ifade edilen açıklamada, söz konusu görüşmede büyük Türk savunma şirketleriyle iş birliği gündem konularını olarak masaya yatırıldığı duyuruldu. Daha sonra Muhsin Dere başkanlığındaki heyet, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beybit Atamkulov ile bir araya geldi.

İki kardeş ülke arasında askeri ve teknik alanlarda birçok yeni anlaşmanın yapılması planlanıyor

Kazak tarafının yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı mücadelede verdiği destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiği görüşmede, iki ülkenin ortak ürettiği optik ve radyo elektronik alanındaki askeri ürünlerin imalatındaki başarılara da vurgu yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Dere yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın Merkezi Asya’da Türkiye için önemli ortaklardan biri olduğuna dikkati çekerek, “Uzun ve verimli görüşmeler gerçekleştirdik. İki kardeş ülke arasında askeri ve teknik alanlarda birçok yeni anlaşmanın yapılması planlanıyor.” şeklinde ifadeleri kullandı. Türk heyeti, ziyaretleri sırasında başkentte yer alan 4 savunma sanayi şirketi ile Nursultan Nazarbayev Ulusal Savunma Üniversitesinde incelemelerde bulunduğu aktarıldı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!