Kazakistan ve Kazaklarla ilgili bilinmeyen 10 gerçek

Mart 6, 2019 0 Yorum Türkistan 692 Görüntülenme
Kazakistan ve Kazaklarla ilgili bilinmeyen 10 gerçek
  1. Kazaklarda akraba bağı kendilerine özgü bir biçimde gelişmiştir. Bütün Kazaklar yedi ceddini ve boylarını ezbere bilmektedir. Kimin hangi dededen ve onun kaçıncı oğlundan olduğu net bir şekilde bilinir. Ayrıca Kazak örf adetlerine göre yedi kuşak dedesine kadar herkes bir biriyle akraba sayılır ve yedi kuşağa kadar akraba evliliği yapılmaz.
  2. 6 Mayıs 1998 yılında Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev kararnamesiyle Kazakistan’ın başkenti Almatı’dan Akmola şehrine taşındı. Yeni başkentin adı Astana oldu. Astana kelimesinin Türkçe karşılığı başkent demektir. Böylece “Kazakistan’ın başkenti  Astana”   cümlesi “Kazakistan’ın Başkenti – Başkent” anlamına gelmektedir.
  3. Kazakistan, aynı anda hem Avrupa’da hem de Asya’da bulunan ve okyanusa erişimi olmayan en büyük devlettir ve Kazakistan’da iki zaman dilimi vardır.
  4. Tenge, Kazakistan’ın ulusal para birimidir. Rusça para anlamına gelen “dengi” kelimesi “tenge” kelimesinin bir türevidir.
  5. Medeu buz pisti, deniz seviyesinden 1691m yükseklikte ve dağların eteğinde yer almaktadır. Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’dan 16 km uzaklıkta bulunan buz pisti dünyanın hem ilki hem en büyüğüdür. Burada tam 170 rekor kırılmıştır.
  6. Kazakistan eşsiz bir iklime sahiptir. Yıl boyunca sıcaklık değişimleri 100 dereceye kadar çıkabilmektedir. Böylece, saşkent Astana’nın maksimum sıcaklığı + 42.6 ° C iken, minimumu ise – 51.6 ° C’dir.
  7. Kazakistan sınırları içerisinde yer alan, bir yarısı tuzlu, diğer yarısı tatlı su gölü olan Balkaş gölü, bilim insanları tarafından açıklanamayan bir fenomen oldu. Gölün ortaya çıkışı ve suların karışmaması hala bir soru işareti olarak kalmaktadır.
  8. Baykonır, Kazakistan topraklarında bulunan dünyada ilk ve en büyük uzay üssüdür. Baykonır uzay üssünden, Dünya’nın ilk yapay uydusu ve uzaya ilk insan uçuşu başlatıldı, Vostok, Voskhod ve Soyuz serili insanlı uzay gemileri uçuruldu.
  9. Kazakistan, dünyanın önde gelen buğday ihracatçıları arasında yer almaktadır.
  10. Kazakistan’da, Almatı’nın 200 km doğusunda, benzersiz ve güzelliği ile sık sık Colorado’daki Amerikan Büyük Kanyon’u ile karşılaştırılan Şarın Kanyonu (154 km uzunluğunda) yer almaktadır.

 

 

Yazar: Canbolat Tölegen

Balbala Makulbek

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!