Kazakistan’da 2019 yılı ‘Gençlik Yılı’ ilan edildi

Ocak 29, 2019 0 Yorum Kültür , Türkistan 79 Görüntülenme
Kazakistan’da 2019 yılı ‘Gençlik Yılı’ ilan edildi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 2019 Gençler Yılı’nın açılışını yaptı. Astana Uluslararası Expo-2017 fuar merkezinde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Zhansaya Abdumalik, Dimaş Kudaibergen gibi Kazakistan’ın bilim, sanat ve spor alanlarında büyük başarılara imza atan gençleri ile buluştu.

 Nazarbayev, gençlerin ülke gelişmesindeki önemli rolünden bahsederek, gençlik politikasının kapsamlı desteklenmesi ve uygulanmasına yönelik geniş çaplı bir eylem planını sundu. Beş büyük adımdan oluşan proje eğitim, istihdam gibi önemli sektörleri içeriyor.

Cumhurbaşkanın söylediklerine göre, bugünde dünyada sürekli iş sahibi olmayan veya işsiz olan 18-30 yaşları arasında yaklaşık 300 milyon genç insan var. Kazakistan’da ise gençlerin %9’u eğitim ve iş faaliyetlerine katılmıyor. O yüzden bu kategorideki gençlerin sayısını azaltmak için ‘Business-2020’ programı çerçevesinde üç sene içinde ortalama 300 bin kişiye ticaret alanında eğitim verilecek. Bunun için devlet hazinesinden 32 milyar tenge tahsis edilecek.

Son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden kentleşme Kazakistan’da da ters etkisini gösteriyor. Örneğin, barınma sorunları büyük şehirlerin en yaygın problemlerinden bir tanesine dönüştü. Bunu göz önüne alarak, hükümet öncelikle Astana, Almatı ve Şimkent şehirlerinde çalışan gençler için yılda en az bin dairenin yapılmasını sağlayacak. Ayrıca küçük köylere taşınıp, onların gelişmesine katkı sağlamak isteyen gençlere ortalama 250 bin tenge oranında maddi destek verilecek.

Projenin önemli bir bölümü öğrenci gençliğine ithaf edildi. Buna göre, 2022 yılının sonuna kadar 70 bin kişilik öğrenci yurtları yapılacak. Gönüllü olarak çalışan üniversite öğrencilerinin bursları %30 artacak. ‘Uzaktan eğitim’ sistemi genişleyip, ‘Açık Üniversite’ projesi başlayacak. Hükümetin ‘100/200’ ilkesiyle ‘Zhas Maman’ programı harekete geçecek. Bu programa göre, 200 eğitim kurumu temelinde en çok talep gören 100 sanayi ve hizmet mesleğinde uzmanlar hazırlanacak. Ayrıca her bölgede yenilenmiş müfredat ve öğretim kadrosu ile en az 1 yeni üniversite ve 10 kolej açılacak. Genel olarak, üç yıl boyunca, cumhuriyet bütçesinden bu programın uygulanması için 60 milyar tenge tahsis edilecek.

Geçen sene başlatılan ‘Genç Asker’ programı devam edecek. Projeyi geliştirmek amacı ile hükümete 2025 yılına kadar yurtseverliğe yönelik bir eğitim programı geliştirme talimatı verildi.

Astana çerçevesi doğal tabiat koşularının uygun olmadığından 20 yıl boyunca yapay bir şekilde yeşillendirildi. Şimdi ise ‘Yeşil şehir – yeşil köy’ projesi ile ruhsal merkez olan Türkistan şehrinin gelişiminin başlatılması öngörülüyor.

Kazakistan’da Gençlik Yılı’nın ilan edilmesi, BM’in (Birleşmiş Milletler) yeni ‘Youth-2030’ stratejisine denk geldi.

Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan Gençlik Yılı, yalnızca geniş çaplı reform koşullarında yaşamak için değil aynı zamanda gençlerin kendi fikirlerini sunup, hayallerindeki projeleri gerçekleştirmek için büyük bir fırsat olma özelliğine de sahip.

 

Ulbolsyn MUKHAMBETKALI

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!