Kazakistan’da Gazeteciler Günü Kutlandı

Temmuz 1, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 613 Görüntülenme
  Kazakistan’da Gazeteciler Günü Kutlandı

Her yıl Haziran ayının son Pazar günü gerçekleşen Kazakistan Gazeteciler Günü bu yıl da ülke genelinde kutlandı. Akorda’da gerçekleşen Ulusal Ödül Töreninde gazeteci ve medya temsilcileri ödüllendirildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in medya alanındaki törende ödül sahipleri olacak gazetecilere verilecek ödülü  4 milyon 215 bin tenge olduğu belli oldu (12 bin 360 dollar). Toplam ödül fonu bu yıl 14 milyon 430 bin tenge olarak gerçekleşti ( 42 bin 316 dolar). Ödül sahipleri 4 milyon 215 bin tenge (12 bin 360 dolar), hibe sahipleri ise 3 milyon tengeden aldı. (8 bin 797 dolar).

Öncesinde Nursultan Nazarbayev medyada ödül, hibe ve şükran ödüllendirmek için bir kararname imzaladı.

Yıl boyunca emek veren başarılı ve tanınmış gazetecilere özel hediyeler sunuldu. Astana’da düzenlenen ’’Ürker-2018’’ ulusal ödülle mesleklerinda başarılı olarak kabul edilen ülkenin en iyi gazetecileri ’’Kazmediacenter’’ sahnesinde ’’Ürker’’ ödülüne layık görülmüş ve buna ek olarak altın kalem şeklindeki ödül ile milyon tenge (2932 dolar) almaları sağlandı.

28 Haziran Gazeteciler Günü

Kazakistan’da Basın yayın organları ve gazeteciler farklı adaylıklarla ödüllendirildi. İş hayatı, haber yazmak, bütün yıl günün herhangi bir saatinde makale yazan gazeteciler için  28 Haziran, emek harcayan medya çalışanlarının karşılığını alabildiği mutlu bir yılın sonucu olarak kutlanıyor.

2004 yılından itibaren Haziran ayının son Pazar günü gazeteciler günü olarak tanımlanmıştı. 20 Ekim 2011 de devlet başkanı 28 Haziran  ’’ İletişim ve Bilgi İşçileri Günü’’ olarak bir kararname çıkardı. 28 Haziran  1991 yılında ’’Kitle iletişim araçları’’ hakkında kanun oluşmuştu. Bu kanun ülkedeki gazetecilere destek vererek basın yayın alanında Kitle iletişim araçlarıyla birlikte özel basın yayınları ortaya çıkmaya başladı.

Her yıl gazeteciler arasında yarışmalar düzenleniyor ve dördüncü kuvvet ülkenin gelişmesine önemli bir katkı sağlıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!