Kazakistan’da halk sandığa gitti

Haziran 9, 2019 0 Yorum Türkistan 271 Görüntülenme
Kazakistan’da halk sandığa gitti

Kazakistan’da halk, cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti.

Ülkede oy verme işlemi, yerel saatle 07.00’de başlayıp, saat 20.00’de sona erdi. Ülkede kayıtlı 11 milyon 947 bin seçmen, yurt içinde ve dışında oluşturulan 9 bin 968 seçim merkezinde oy kullandı. Yurt dışındaki Kazakistan vatandaşları için 51 ülkede 65 seçim merkezi çalışıyor.

Oyların sayımı en geç 12 saat içinde yapılacak. Bir hafta içinde de seçim sonuçlarının belirlenmesi, yayınlanması ve seçilen cumhurbaşkanının Merkez Seçim Komisyonu tarafından kaydının yapılması bekleniyor.

Seçimlerde 7 aday yarışıyor

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in mart ayında istifasının ardından göreve gelen Kasım Comart Tokayev, cumhurbaşkanlığı için 9 Haziran’da erken seçime gidileceğini açıklamıştı. Erken seçimde geçici olarak cumhurbaşkanlığına getirilen Tokayev’in de aralarında bulunduğu 7 aday yarışıyor.

Seçimde yarışacak adaylar ve partileri şu şekilde:

“Ak Yol” Demokratik Parti adayı Daniya Yespayeva,”Komünist Halk Parti” adayı Jambıl Ahmetbekov,  “Millet Kaderi” hareketi adayı Amirjan Kosanov, “Halk Demokratik Vatansever Parti” adayı Toleutay Rahimbekov, Kazakistan Sendikalar Derneğinin adayı Amangeldi Taspihov, iktidardaki “Nur Otan” Partisinin adayı Kasım Comart Tokayev ve “Büyük Bozkır Kartalları Toplumsal Birliği” adayı Sadibek Tugel.

Türkiye’de 2 bine yakın seçmenin oy kullanması bekleniyor

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasında verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 2 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor. Söz konusu seçmenlerin oylarını kullanabilmesi için İstanbul, Ankara ve Antalya şehirlerinde 3 sandık kuruldu. Türkiye’de kurulan sandıklarda da  oy kullanma işlemi, saat 07.00’dan 20.00’a kadar sürecek.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!