Kazakistan’da İdam Cezası Kaldırıldı

Ocak 7, 2021 0 Yorum Türkistan 208 Görüntülenme
Kazakistan’da İdam Cezası Kaldırıldı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev, ülkede ölüm cezasını kaldıran kanunu imzaladı. Söz konusu kanun, “ülkede savaş durumunda askeri nitelikte ağır suçları işlemekten suçlu bulunan kişiler” için geçerli olmayacak.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre ülkede idam cezası resmi olarak kaldırıldı. Cumhurbaşkanı Tokayev, “Ölüm Cezasının Kaldırılmasını Amaçlayan, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmeye Ek İkinci İhtiyari Protokolü”ne ilişkin kanunu imzaladı.

Yeni kanuna göre bundan sonra idam cezası yerine müebbet hapis cezası uygulanacak. Söz konusu kanunun, “ülkede savaş durumunda askeri nitelikte ağır suçları işlemekten suçlu bulunan kişiler” için geçerli olmayacağı da vurgulandı. Kazakistan’da 2003’ten beri idam cezaları askıya alınmıştı.

Ölüm cezasının kaldırılmasını amaçlayan Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi İkinci İhtiyari Protokolü’ne taraf olanlar arasında Birleşmiş Milletler’e üye 193 devletten 88’i yer alıyor.

Birleşmiş Milletler tarafından en çok kişi hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması konusunda eleştirilen Kazakistan Cumhuriyeti, bu algının ortadan kalkması için yeni bir reforma daha imza attı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tıleuberdi, BM’nin protokolünü parlamentoya sunmuş bu protokol milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti. Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev, 2003 yılında idam cezası infazlarını süresiz olarak durdurulması yönünde talimat vermiş fakat ülkenin anayasasından idam cezası kaldırılmamıştı. Yeni kanuna göre bundan sonra idam cezası yerine müebbet hapis cezası uygulanacak.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!