Kazakistan’da Medya – Qazaqstan TV

Nisan 27, 2018 0 Yorum Analizler , Medya , Türkistan 1120 Görüntülenme
Kazakistan’da Medya – Qazaqstan TV

Kazakistan’da Milli Televizyon kanalı Qazaqstan TV aynı zamanda ülkenin en büyük kanalını oluşturuyor. Milli kanalın kuruluşu, yapılanması ve yayın anlayışına dair bir göz gezdirelim.

Qazaqstan TV’nin Kuruluşu

Kazakistan’ın ilk televizyon kanalı olan Qazaqstan ilk yayınını 1958 yılının 8 Mart tarihinde 5 saatlik bir programla başlattı. Geçtiğimiz senenin 8 Mart tarihinde 60. yıl dönümünü kutladı.

Kazakistan’ın bugünkü devlet kanalları Kazakistan Cumhuriyeti Televizyon ve Radyo Şirketini altında birleşti. (KAZAKHSTAN REPUBLIC TV & RADIO CORPORATION)

Kazakistan RTV şirketi şu anda ülkenin en büyük medya kuruluşunu oluşturuyor. 3 genel, 14 bölgesel TV kanalı, 4 Radyo ve 36 Internet sayfası bulunuyor.

Yüzde Yüz Kazak Lehçesi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katkısıyla 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren kanal yüzde yüz Kazak lehçesinde yayın yapmaya başladı. Şu anda yayınını Rusya, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Moğolistan ve Çin Cumhuriyetinin batısında bulunan Uygur özerk bölgesinde de yapmaktadır.

Kanal, Kazakistan ve Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından destek gördü. Buna örnek olarak kanalda yayınlanan eserlerin Kazakfilm yapım prodüksiyon ürünlerine öncelik tanımasını söyleyebiliriz.

Eğitim Ağırlıklı Yayıncılık

Kanalda yayınlanan programların genel olarak ülke içinde yapılan araştırmalar, düzenlenen etkinlikler, bölgelerin çoğrafisini tanıtan belgesellerle beraber toplumsal problemleri konu adinen reality show’lar, üniversiteli gençlerin katılabildiği ‘Jaidarman’ gibi içeriklerden oluştuğunu söyleyebiliriz.  Kanalın eğitime verdiği destek en dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Kazakstan kanalı 24 Aralık 2012 tarihinden itibaren ülkenin başkenti Astana’da QazMedia Merkezinden HD fomatında yayın yapmaya başladı.

TNS Gallup Media Asia araştırma şirketi tarafından 2013 Ağustos ayında yapılan çalışmada Kazakistan Televizyon kanalının yüzde yüz kazak lehçesinde yayınlanmasına rağmen diğer dilde konuşan yurttaşlar tarafındanda yüksek oranda izlendiği tespit edildi. Bu sonuç halk arasında kitle iletişim araçları olarak televizyonun önemine vurgu yapıyor.

Kazakistan’ın Milli Televizyon kanalı tüm 14 bölgesel kanalıyla birliklte 2017 senesinin sonbahar sezonuna rebranding yapıldı. Kanalların isimleri değiştirildi, logoları latin alfabesine geçirildi. Böylece Kazakistan’da Milli Televizyon kanalı olarak bilinen TV kanalı 27 Ağustos itibariyle Qazaqstan ismini aldı.

kaynak: http://kaztrk.kz/telearna-turaly

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!