Kazakistan’da Parlamento Seçimleri Yapılacak

Ocak 8, 2021 0 Yorum Türkistan 194 Görüntülenme
Kazakistan’da Parlamento Seçimleri Yapılacak

Kazakistan’da en son 2016 yılında gerçekleşen parlamento seçimlerinin ardından halk yeni dönem milletvekillerini seçmek üzere önümüzdeki Pazar günü sandık başına gidiyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in imzaladığı kararname gereği 10 Ocak 2021 tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine katılacak partiler belli oldu. Ülkenin Merkez Seçim Komisyonunun düzenlediği basın toplantısına katılan Adalat Bakanlığı tarafından, ulusal kimlik numaraları siciline göre Kasım 2020 tarihinde 6 siyasi partinin seçimlere katılmak için başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

Seçimlere Nur Otan Partisi, Ak Jol Partisi, Kazakistan Komünist Halk Partisi, Auıl Halk Demokratik Vatansever Partisi, Birlik Partisi ve Ulusal Sosyal Demokratik Partisi’nin katılacağını açıklayan Adalet Bakanlığı’nın seçimlerde siyasi partilerle ilgili olarak bir kayıt organı işlevi yürüttüğünü açıklamıştı. Partiler milletvekili aday listelerini 10 Kasım-10 Aralık arasında Merkez Seçim Komisyonu’na sunulmasını, Anayasa Seçim Kanununa uygun olarak milletvekili adayları kendi ve eşlerinin mal beyannamelerini 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle bulundukları beldelerdeki yetkili kurumlara teslim etmesini açıklanmıştı.

Son gelişmelere göre, ülkede kayıtlı 6 siyasi partiden 5’inin katılacağı ve toplamda 312 milletvekili adayının yarışacağı seçimlerde, yaklaşık 12 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, seçimleri, 30 ülke ve 10 uluslararası kuruluştan 398 gözlemci takip edecek. Yurt dışında yaşayan vatandaşların da aynı günde oy kullanmaları için 54 ülkede 66 sandık kurulacak. Ülkenin her vilayeti ile büyükşehrin ikişer kişiden temsil edildiği ve 15 üyesinin de Cumhurbaşkanı tarafından atandığı Senatoda 49 sandalye bulunuyor.  Parlamentonun ikinci kanadı olan Mecliste ise 107 milletvekili bulunuyor. Bunların 98’i seçimlerde siyasi partilerden aday gösterilerek halkoyuyla parlamentoya giriş hakkı kazananlar ve 9’u Kazakistan Halk Asamblesi tarafından seçilen milletvekillerince oluşuyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!