Kazakistan’da Üretilen İlk Yük Lokomotifi Azerbaycan’a Satıldı

Şubat 23, 2019 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 362 Görüntülenme
Kazakistan’da Üretilen İlk Yük Lokomotifi Azerbaycan’a Satıldı

Kazakistan demir yolu şirketinin, Fransa’nın Alstom ve Rusya’nın Transmashholding şirketiyle ortak kurduğu Elektrikli Lokomotif Üretim Fabrikası (EKZ), sınıfında dünyanın en güçlü elektirikli lokomotifini kardeş ülke Azerbaycan’a sattı.

Kazakistan Demiryollarının (Kazakistan Temir jolı) resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre, Elektrikli Lokomotif, 9 Bin Ton gibi muazzam bir yük çekme gücüne sahip. Bu özelliğiyle Dünya’nın en güçlü Elektrikli Lokomotifi olma özelliğini taşıyor. Azerbaycan’a ihracı gerçekleştirilen lokomotifler, 2500 Km’lik yolculukla önce Kurık limanına geçti, ardından Hazar Denizi üzerinden feribotla Alyat limanına ulaştırıldı. Sonraki aşamalarda toplamda 40 adet daha vagon gönderilmesi planlanıyor.

Prima T8 (AZ8A) Azerbaycan’ın demir yollarında kullanılacak olan dünyanın en güçlü lokomotiflerinden biridir. Bu lokomotif elektrikli raylı sistemlerde yüksek verimli makinelerin liderleri arasındadır. Lokomotif yüklerin uzak mesafelere taşınmasında hem rahat hem güvenilirdir. Saatte 120 km hızla giden lokomotif, 9 bin tona kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!