Kazakistan’ı Dünyaya Tanıtan Bestekar Gaziza Zhubanova

Ocak 27, 2020 0 Yorum Analizler , Türkistan 376 Görüntülenme
Kazakistan’ı Dünyaya Tanıtan Bestekar Gaziza Zhubanova

Koro çalışmalarından piyanoya kadar pek çok başarılı işe imza atan Gaziza Zhubanova, Kazakistan’ın ilk kadın bestekarı olarak biliniyor.

Türk Dünyası, tarihi boyunca yüzlerce başarılı müzisyeni ve bestekarı gerek geleneksel gerek ise dünya klasiklerinde kazandırarak müzik tarihinde Türk Dünyası’nın kendisine özgü tarzlarını, dillerindeki müziğin gücünü göstermiştir. İlk Kadın Kazak bestekarı Gaziza Zhubanova da bu başarılı bestekarlar arasında.

Genç Zhubanova beste çalışması yaparken

Gaziza Zhubanova 2 Aralık 1927’de Aktöbe’de dünya ya geldi. 6 yaşında dönemin Kazakistan’ının başkenti olan Alma-Ata’da okula başladı ve okulu birincilikle altın madalya alarak tamamladı. Babası, Kazak modern müziğinin ’’Kurucu babası’’ sayılan müzikolog Ahmet Zhubanov’un rehberliği ile müziğe yöneldi. 1945’de Gnesin Müzik kolejinde okumak için Moskova’ya geldi.

Eğitiminin ardından Moskova Konservatuvarında Yuri Shaporin ile besteler yaptı. 1954’de ise bağımsız olarak müzik bestelemeye başladı. Ayrıca Kazak Besteciler Birliği’ne 7’nci toplantısı sırasında katıldı. Ardından 1962-1968 yılları arası birliğin başkanlığına getirilerek başkanlık görevini üstlendi.

Zhubanova’nın icra ettiği besteler geleneksel Kazak Halk Müziğinde bulunan özlü tınıları barındırıyor. Konuları, müzik ritmi vb. İncelendiğinde Kazak folklorundaki halk hikayeleri, tarihi ve bugün ki yaşamlarından geleceğe yönelik kaygılarına dair esintiler taşıyor. İlk eseri ve bir Kazak efsanesinden alıntı olan Aksak Kulan’da buna bir örnek. Bu eserinin ardından Zhubanova, ’’Gürleyen gece’’ , ’’Ural’da ki gece ışığı’’ , ’’Kozmonota zafer’’ , ’’Yüreğimdeki Sesin Şarkısı’’ gibi eserleri de besteledi.

Gaziza Zhubanova babası Ahmet Zhubanov ile birlikte.

Bununla birlikte “Beyaz kuş efsanesi’’ adlı müzikal bale tiyatrosuna da besteler yaptı. Bestekarlık kariyerinin dışında öğretmenlik de yapan Gaziza Zhubanova, Ermek Serkebaev, Tölegen Muhammedzhanov , Gauhar Kurmanbek kızı ve Gulcamilya İhsan kızı gibi daha sonraları Kazakistan’ı dünyaya tanıtacak müzisyenleri yetiştirdi.

Müzik kariyeri boyunca babasının izinden giden Zhubanova, Piyano, keman , koro ve telli çalgılar üzerinde farklı formlarla besteler yapan bestekar, Kazak Dram Tiyatrosu reperatuarında da rol aldı. Zhubanova 1970’te Kazakistan Devlet Ödülü’ne layık görüldü.

13 Aralık 1993’de Almatı şehrinde vefat eden Zhubanova’nın hatırasına Almatı sokaklarından birine onun adı verildi ayrıca yaşadığı evin duvarına anıt dikildi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!