Kazakistan’ın Amiral Gemisi Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi

Nisan 20, 2020 0 Yorum Eğitim , Türkistan 228 Görüntülenme
Kazakistan’ın Amiral Gemisi Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi

Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi, tüm uzmanlık alanlarında ve her düzeyde akademik faaliyet gerçekleştirme sertifikasına sahip olan Kazakistan Cumhuriyetinin yüksek öğretim sisteminin önde gelen kurumudur.

Üniversite, geniş bir uzmanlık yelpazesi sunan eğitim ve bilim kompleksidir. Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi bugün toplam 16 fakülte, 67 bölüm, 32 araştırma merkezi ve Teknopark ile hizmet vermektedir.

Üniversitede, hâlen 2000’den fazla akademik personel görev yapmakta olup yaklaşık 25.000’e yakın öğrenci eğitim almaktadır.

Günümüzde Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi mühendislik, sosyal bilimler ve tıp bilimleri alanlarında 113 lisans, 250 Yüksek Lisans ve 112 Doktora programında eğitim vermektedir.

Üniversite, en yüksek niteliklere sahip uzmanların yetiştirilmesi, küresel eğitim alanına daha fazla entegrasyon, temel ve uygulamalı araştırmaların geliştirilmesi, üretime uygulanmasını amaçlayan bir eğitim ve üretim potansiyeline sahiptir.

En İyi Üniversiteler Arasında 210. Sırada 

Uluslararası derecelendirme kuruluşu QS World University Rankings tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2019 akademik yılında Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi, dünyanın en iyi 800 üniversitesi arasında 210. sırada yer aldı.

Kazakistan’ın önde gelen kurum yüksek öğrenimi ve Türkistan’ın en iyi üniversitelerinden biri olan Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi 2019 yılında 85. yılını kutladı. BM'nin “Akademik Etki” (UNAI) programına katılan ve BM’nin uluslararası kabul görmüş 10 ilkesini destekleyen Türkistan üniversiteleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi bugün dünyanın en büyük 300’den fazla üniversitesi ile anlaşma ve iş biriliği içindedir.

 

www.kaznu.kz

 

Bayan Zholdassova

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!